ایران نو

irann

پيدا شدن قاليچه پرنده و تاريخچه آن

شنبه نهم شهریور 1387

WWW.BIA11.COM

پيدا شدن قاليچه پرنده و تاريخچه آن

- كشف شواهد مستند از وجود قالیچه های پرنده در ایران

- خلفای اموی و عباسی در سركوب تكنولوژی ساخت قالیچه های پرنده نقش اساسی را ایفا كردند

نیما ملك محمدی – قرن ها پس از آن كه قالیچه های پرنده تنها یك افسانه هزار و یك شبی تصور می شد، هنری بك، كاشف فرانسوی، شواهد مستند از وجود قالیچه های پرنده در ایران یافته است.


هنری بك در سرداب های زیرزمینی قلعه الموت، در نزدیكی دریای خزر، طومارهایی یافته است كه شواهد جدیدی در مورد قالیچه های پرنده به دست می دهد.این طومارها كه به طرز خارق العاده ای سالم مانده اند، در اوایل قرن سیزدهم میلادی توسط یك محقق یهودی به نام اسحاق بن شریره نوشته شده است.

پس از آن كه پروفسور جی. دی . سپتیموس، زبان شناس مشهور، این متون را از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه كرد، این دست نوشته ها باعث جنجال های زیادی در جامعه علمی جهان شدند. مدت كوتاهی پس از انتشار ترجمه این متون، كنفرانسی با حضور كارشناسان برجسته بین المللی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی لندن برگزار شد. بسیاری از مورخان با حمله به بك، این دست نوشته ها را جعلی خواندن. اما پروفسور سپتیموس كه به خاطر عدم شركت بك در این كنفرانس به خاطر تولد فرزندش دفاع از او را به عهده داشت، گفت كه این متون باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.

قدمت این دست نوشته ها اكنون در انستیتوی لئوناردو داوینچی شهر تریست، به كم روش رادیو كربن در حال تعیین است.

بنا بر نوشته های بن شریره، حكام مسلمان متعصب آن زمان قالیچه های پرنده را وسیله ای شیطانی می دانسته اند و به همین خاطر دانش و سازندگان آن را سركوب كرده اند و ردپای آن را از تاریخ به دقت پاك كرده اند.هر چند قالیچه های پرنده تا اواخر قرن سیزدهم میلادی بافته و فروخته می شده اند، اما استفاده از آن در انحصار افراد خاصی بوده است.

بنابر یادداشت های بن شریره، نخستین اشارات به قالیچه های باستانی در دو متن باستانی صورت گرفته است. یكی از این كتاب ها، مجموعه ای از ضرب المثل ها است كه توسط شامشاد، وزیر نبوكدنزر پادشاه بابلی جمع آوری شده است و منبع دیگر، مجموعه ای از گفتگوهای باستانی است كه توسط شخصی به نام ژوزفوس نگاشته شده است.

بر اساس نوشته های بن شریره، قالیچه های پرنده ای كه می توانستند چند متر بر فراز زمین شناور باشند، نخستین بار توسط كیمیاگران و صنعت گران دربار ملكه صبا ساخته شد و ملكه صبا آن را به نشانه عشق خود برای حضرت سلیمان فرستاد. اما وقتی ملكه صبا خبر برخورد سرد حضرت سلیمان را با هدیه اش شنید، دل شكسته شد و صنعت گران خود را از دربار بیرون كرد. این صنعت گران در نهایت در ناحیه بین النهرین و در نزدیكی شهر بغداد ساكن شدند و كسب و كار خود را ادامه دادند.

 

بن شریره در یادداشت های خود به توضیح چگونگی كار این قالیچه های پرنده می پردازد، اما متأسفانه اكثر اصطلاحات و عبارات فنی به كار رفته در این قسمت قابل فهم نیست. اما از قسمت های قابل خواندن متن چنین بر می آید كه قالیچه های پرنده هم مانند قالیچه های معمولی روی دار بافته می شده اند و تفاوت آنها با قالیچه های معمولی در مرحله رنگرزی بوده است. صنعتگران دربار ملكه صبا گل مخصوصی «به دست آمده از چشمه های كوهستان» كشف كرده بودند كه هنگامی كه در معرض حرارت شدید، «داغ تر از آتش حلقه هفتم جهنم» در ظرفی محتوی روغن یونانی قرار می گرفت، خاصیت ضد مغناطیسی پیدا می كرد. با توجه به مغناطیس بودن كره زمین، وجود میلیون ها محور مغناطیسی كه از قطب جنوب تا قطب شمال كشیده شده اند، قالیچه هایی كه الیافشان به این گل آغشته می شد می توانستند از سطح زمین فاصله بگیرند. این فاصله با توجه به غلظت و میزان گل به كار رفته، از یك متر تا چند ده متر می رسید. محورهای مغناطیسی مانند ریل های هوایی عمل می كردند و قالیچه می توانست در امتداد این محورها پیش رود.

براساس یادداشت های بن شریره، كتابخانه اسكندریه تعداد زیادی از این قالیچه های پرنده را در اختیار داشته است و آن را برای گردش میان قفسه های مملو از پاپیروس كتابخانه، در اختیار مراجعه كنندگان به كتابخانه می گذاشته است. این كتابخانه كه در یك زیگورات قرار داشته است، بیش از 40 هزار طومار خطی در اختیار داشته است كه توسط سیصد نسل از كاتبان نگاشته شده بود. سقف این كتابخانه آن قدر بلند بوده است كه بسیاری از مراجعه كنندگان ترجیح می داده اند به حالت شناور در هوا و روی قالیچه های پرنده مطالعه كند. براساس یادداشت های بن شریره، ساخت قالیچه های پرنده در سرزمین های اسلامی به دو دلیل سركوب شد.

نخست این كه حكام متعصب مسلمان می گفتند بشر قرار نیست پرواز كند و قالیچه های پرنده باعث به هم خوردن نظم امور می شوند. دلیل دوم بیشتر اقتصادی بود. بسیاری از اشراف و ثروتمندان عرب ثروت خود را مدیون گله های شتر و اسب خود بودند و دلشان نمی خواست چند صنعتگر فقیر و بی چیز با ساخت قالیچه های پرنده كسب و كار آنها را نابود كنند.

قالیچه های پرنده در زمان حكومت خلفای اموی و عباسی به شدت سركوب شدند و در نهایت در سال 1226 میلادی و با حمله مغول به آسیای مركزی، در هرات و بلخ و بخارا حمام خون به راه افتاد. مغول در جریان غارت و تاراج خود، چند قالیچه پرنده هم پیدا كردند و هنگامی كه مردی به آنها گفت این قالیچه ها تیزروتر از اسب های پاكوتاه مغول هستند، چنگیرخان چنان از این توهین برآشفته شد كه سر مرد را از تنش جدا كرد و دستور داد تمام قالیچه های پرنده قلمروی وسیعش را جمع آوری و نابود كنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۲۶ساعت   توسط هامون درویشی  | 

هواپیمای ایرانی، هویت و اقتدار ملی

جنگنده ایرانی شفق
بی شک ایران با گامهای خوبی که در صنعت هوانوردی برداشته سرآمد کشورهای منطقه است. به ویژه با طراحی و ساخت هوایمای جنگی شفق توانایی بالای خود را را به نمایش گذاشته و کارشناسان نظامی را در سراسر جهان، از چنین طراحی برجسته و پیشرفته ای شگفت زده کرد.
در مورد هواپیمای جنگی شفق که توجه جهان هوانوردی را به خود معطوف ساخت و سایتها و مجله های مشهور صنعت هوانوردی در مورد آن دست به گمانه زنی پرداختند و آن را ستوده و نشانه ایی از پیشرفت صنایع هوایی ایران دانستند. طراحی و ساخت این جنگنده ابتدا قرار بود با همکاری روسیه انجام شود اما با توجه به فشارها و تهدیدهای آمریکا، روسیه خود را از این برنامه کنار کشید و طراحان و کارشناسان جوان ایرانی به ویژه دانشگاه صنعتی شریف برای رو کم کنی هم که شده با همت و تلاش خودشان کار طراحی را انجام داده و به مرحله ساخت اولین نمونه رسیدند.
در واقع همان گونه که سایت اینترنتی روسین دیفنس نوشته بود، ایران با طراحی و ساخت این جنگنده و نمایش آن همه را شگفت زده کرد. با ساخت این جنگنده صنایع هوایی ایران به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافته است. این سایت اینترنتی همچنین در مورد این هواپیما می نویسد شفق از موتور روسی RD-۳۳ کلیموف استفاده می کند و از کابین پیشرفته ایی مجهز به سامانه های نمایشگر رنگی ساخت روسیه استفاده می برد.
این نمایشگرها را می توان قابل مقایسه با نمایشگرهای چند کاره و رنگی مورد استفاده در هواپیمای جنگی F/A-۲۲ آمریکا دانست. این سایت شفق را با طرح هواپیمای MiG I-۲۰۰۰ روسیه قابل مقایسه دانسته است.
از ویژگیهای شفق میتوان به طراحی ویژه و آیرودینامیک تحسین برانگیز آن اشاره کرد. از شکل و شمایل هواپیما و همچنین ورودیهای هوای موتور آشکار است که طراحان تلاش بسیاری به خرج داده اند تا بازتابش راداری هواپیما را به کمترین حد ممکن برسانند تا امکان کشف و رهگیری آن دشوارتر باشد.
در واقع می توان شفق را اولین هواپیمای جنگی استیلث ایرانی به حساب آورد. نوع سازه به کار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه هوا و هوابه زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیمای توانمند می دهد.
احتمالا طراحان با آینده نگری امکان استفاده از موشکهای هدایت شونده روسی را مد نظر داشته اند. ایران گفتگوهایی را برای تولید موتور پیشرفته روسی به نام RD-۳۳ انجام داده است و گویا گفتگو هایی نیز در زمینه تولید تحت امتیاز نمایشگرهای چند منظوره ساخت روسیه در جریان است. این هواپیما که اولین نمونه آن سال قبل ساخته شد، قرار است که دو سال دیگر، با نقش نظامی یا آموزشی، وارد خدمت نیروی هوایی شود. به هر روی شفق گام تحسین برانگیزی در صنایع هوایی ایران به حساب آمده و طراحی و ساخت آن موجب افتخار و سربلندی ایرانیان است.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۲۶ساعت   توسط هامون درویشی  | 

تفنگ 1

بنده خدا

 اصول تيراندازي

الف : يافتن چشم برتر و تست کسب چشم برتر :

بر طبق آمار بدست آمده 90 درصدمردم که با چشم راست نشانه روي مي کنند با دست راست نيز تير اندازي مي نمايند يا با دست چپ که تيراندازي مي کنند با همان چشم چپ نيزنشانه روي مي کنند . فقط حدود 10 درصد مردم با چشم چپ دست راست يا چشم راست دست چپ نشانه روي مي کنند.

در تيراندازي بهترين وضعيت آن است که باهمان چشمي که نشانه روي مي کنند با همان دست نيز تيراندازي کنيد . براي رفع اين مسئله پيشنهاد مي شود تيراندازان مبتدي قبل از شروع به کار با روش زير چشم برتر يا غالب خود   را بيابند.

تست: 

فرد ابتدا بايد انگشت سبابه يکي از دستان خود را به طرف نقطه معيني نشانه رفته بلافاصله با دو چشم باز بطور طبيعي آن انگشت را بر روي آن نقطه منطبق کند . سپس بدون اينکه دست خود را از روي هدف منحرف نمايد با دست ديگر يکي از چشمان خود را بسته و با چشم ديگر آن انگشت را بر روي هدف ملاحظه نمايد . ( توجه کنيد هنگام کنترل چشم انگشت شما نبايد تا پايان تست از روي نقطه مشخص شده تغيير جهت داده يا جابجا گردد ) اگر انگشت شما از روي هدف با چشمي که نگاه مي کنيد منحرف به نظر ميرسد آن چشم غالب شما نيست . سپس همان عمل را با چشم ديگر تکرار کنيد . حال هر کدام از چشمان که با لحظه ديدن دو چشم باز بهتر ببيند چشم غالب شماست .

 روشهاي استفاده صحيح از چشم براي نشانه روي : 

بسيار مهم است که چشم تيراندازان قوي باشد تا بتوانند بخوبي نشانه روي کنند . پس در اولين فرصت بايد به چشم پزشک مراجعه نموده تا آزمايشات کامل را انجام دهد تا تشخيص نياز يا عدم نياز شما به عينک يا لنز را مشخص کند .

نکات مهم مورد نياز براي چشمها در تيراندازي :

الف / - از روزنه ديد عقب (ابزار نشانه روي ) بطور واضح و روشن بطرف هدف نگاه کنيد زيرا چشم ها در زماني که واضح و روشن تصاوير را مي بيند بهترين ديد را دارد . زمانيکه مستقيم و صحيح نگاه مي کنيم عضله هاي چشم آزاد و در آسايش خواهند بود .

ب/ - در صورت امکان با دوچشم باز نشانه روي کنيد ؛ زيرا وقتي که يک چشم بسته است چشم ديگر خسته شده و تار خواهد ديد ( انحراف چولگي چشم  بسته به چشم باز کشيده مي شود ) وو تمرکز فکر تيرانداز نيز از بين خواهد رفت .

ج/- براي کساني که با دو چشم براحتي نمي توانند نشانه روي کنند مي توان از يک پوشش چشمي براي چشمي که در خط نشانه نيست استفاده کرد ؛ زيرا اين پوشش چشمي ، از برهم خوردن تمرکز ديد جلوگيري مي کند و از حواس پرتي جلوگيري مي شود .

لازم به ذکر مي باشد که براي رشته تپانچه اين پوشش چشمي معمولا بر روي کلاه تيرانداز و يا عينک تيرانداز گذاشته و يا نصب ميشود و براي رشته تفنگ بر روي چشمي روزنه ديد عقب سلاح (طبق اندازه اعلام شده 3.5.7 سانتيمتر مي باشد ) و. يا کلاه و عينک تعبيه مي شود تا بدون هيچگونه دخالتي از تمرکز تيرانداز نکاهد .

 د /- بايد چشم هاي خود را به طرق مختلف تقويت نمود 

عوامل مواثر در تيراندازي

اجراي عوامل زير به ترتيب گفته شده به ميزان زيادي در تيراندازي شما تاثير گزار است.البته قبل از هر چيز داشتن روحيه مناسب وآرامش ، بدور از استرس وعوامل منفي روحي براي تيراندازي لازم وضروري است.

1-     چک کردن سلاح ولوازم.

2-     حالت گيري درست

3-     تنفس

4-     نشانه روي

5-     کشيدن ماشه

6-    عمليات تکميلي

 

معرفي رشته هاي ورزش تيراندازي

1- رشته تيراندازي تفنگ بادي 10 متر :

 تاريخچه تيراندازي با تفنگ بادي

 تيراندازي با تفنگ بادي از جديد ترين رشته هايي است که در برنامه فدراسيون جهاني گنجانده شده است. در اوايل قرن بيستم ميلادي تيراندازي با تفنگ بادي در بسياري از کشور ها رواج يافت اما نه به عنوان يک رشته رقابتي در سطح بين المللي. تا اينکه در 1958 ميلادي کارل آگوست لارسن (دبير کل فدراسيون جهاني تيراندازي در سالهاي 1960- 1947) رشته تفنگ بادي را به عنوان رشته اي که مي توانست جاي گزين مناسبي براي رشته هاي خفيف باشد معرفي کرد. تا آن زمان مسابقات تيراندازي در اين رشته در برخي از کشور ها انجام مي گرفت اما تحقق خواسته او تا 1970 ميلادي که مسابقات قهرماني جهان در اين رشته برگزار شد به طول انجاميد. لارسن که در سال 1971 ميلادي درگذشت. وي سرانجام شاهد بر گزاري اين رشته ورزشي در برنامه رقابت هاي بين المللي بود. در سومين دوره بازي هاي آسيايي 1958 ميلادي اين رشته براي اولين بار به صورت سه وضعيت برگزار شد. در 1966 ميلادي اولين دوره مسابقات اروپايي اين رشته در ويس بادن آلمان بر گزارشد. در اين مسابقات 80 تيرانداز در قالب 18 تيم حضور داشتند. در رده بندي تيمي سوييس با کسب 1532 امتياز به مقام قهرماني رسيد و گ.کوميت از آلمان با کسب 385 امتياز عنوان نخست اين مسابقات را به خود اختصاص داد.

فدراسيون تيراندازي آلمان در 1966 ميلادي کارت هدف جديدي را براي اين رشته طراحي وپيشنهاد کرد. در 1970 ميلادي با معرفي اين کارت رکورد هاي اين رشته دستخوش تحول تازه اي شد. از کارت هدف جديد در اولين دوره مسابقات قهرماني جهان در فونکس آريزونا استفاده شد. در اين مسابقات 93 تيرانداز در قالب 20 تيم حضور داشتند. کشور آلمان با کسب 1512 امتياز مقام اول تيمي را از آن خود کرد و در رده بندي انفرادي گ.کاسترمان از آلمان با کسب 387 امتياز نفر اول شد.در سالهاي نخست تعداد 40 تير در اين رشته شليک مي شد اما از 1981 ميلادي به بعد در رقابت مردان اين تعداد به 60 تير افزايش يافت و هم رديف با رشته هاي ديگر (از نظر تعداد تير) قرار گرفت. رشته تفنگ بادي نيز در 1984 ميلادي به برنامه رقابت هاي المپيک افزوده شد.

تيم ملي مردان کشورمان براي اولين بار پس از القلاب شکوهمند اسلامي ايران در1366 شمسي (1987ميلادي) در مسابقات تير اندازي قهرماني آسيا شرکت کرد. تيم ملي بانوان کشورمان نيز در 1369 شمسي (1990 ميلادي) در بازي هاي آسيايي پکن حظور يافت.

 تفنگ بادي

وزن آن حدود 5 کيلوگرم ودر آن ازساچمه 4.5 استفاده مي شود، آرايش اين تفنگ ها به گونه اي است که به راحتي وبارعايت اصول حالت گيري، مي توان وزن آن را محار کرد.

لازم به ذکر است که داشتن امکانات ديگر مانند: (لباس مخصوص ودستکش وتجهيزات جانبي) در اين رشته ورزشي از اهميت بالايي برخوردار مي باشد.وزن ماشه در تفنگ بادي آزاد است، شما مي توانيد آن را آن گونه که مي پسنديد وراحت تريد تنظيم نماييد، حتي مي توانيد آنقدر حساسيت آن را زياد کنيد که با اشاره انگشت تير رها شود، البته اين امر بستگي به خود فرد تيرانداز دارد.

 تکنيک در تيراندازي با تفنگ بادي

تيراندازان رشته تفنگ بادي بايد نسبت به جنبه هاي خاص تيراندازي که ويژه اين رشته است آگاه باشند. وضعيت ايستاده از سطح اتکاي کم ومرکز ثقل بالاتري برخوردار است بنا بر اين کنترل آن کمي دشوار است.وزن سلاح تنها فقط بوسيله بدن بايد مهار شود در نتيجه تيراندازان بايد وقت بيشتري را براي تمرين تکنيک هاي ضروري آن صرف کنند. در سالهاي اخير امتيازهاي اين رشته به طور چشم گيري افزايش يافته است واين موفقيت به خاطر پيشرفت هاي فني در ساخت سلاح، طراحي تجهيزات وتاکيد بيشتر ومواثر بر افزايش تکنيک هاي ذهني وآرميدگي است.

وضعيت ايستادن از نظر مقررات

1- در اين وضعيت تيرانداز بايد در خط آتش (محل استقرار) به راحتي وآزادانه روي هر دو پا وبدون اتکا به جاي ديگر بايستد.

2- تفنگ بايد با هر دو دست، شانه، گونه وقسمتي از سينه در ناحيه شانه راست نگه داشته شود.

3- آرنج بهتر است از ناحيه استخوان لگن حمايت شود.

وضعيت ايستادن از نظر تکنيکي

1- بدن به اندازه  90-75 درجه به سمت راست هدف متمايل است.

2- پاها به اندازه عرض شانه ها از هم فاصله دارند و وزن بدن تقريبا به طور مساوي روي هر دو پا تقسيم شده است. پنجه هاي پا براي کنترل وتعادل نهايي کمي به سمت بيرون قرار گيرد، پا ها وزانو کشيده وفشاري بر آنها تحميل نمي شود.

3-  باسن در امتداد خط نشانه روي وتقريبا عمود بر آن است.

4- بدن به سمت چپ هدف چرخيده وکمي به سمت عقب خم شده است. تمام چرخش ها وخم شدن ها در بالا تنه اتفاق مي افتد. اين عمل سلاح را در ميان سطح اتکا حفظ وباعث ثبات در حالت گيري مي شود. در حالت گيري نقش پايين تنه نسبت به بالا تنه بيشتر است.

5- دست چپ بايد طوري سلاح را نگاه دارد که وزن آن به طور مستقيم به سطح اتکا انتقال يابد وبهترين وضعيت براي نگاه داشتن سلاح فراهم شود. به خاطر وزن سلاح، مرکز سقل بدن بايد در داخل سطح اتکا و در قسمت داخلي پاي چپ قرار بگيرد.

6-بازو وآرنج دست چپ به طور مستقيم زير تفنگ قرار دارند، بعضي از تيراندازان ترجيح مي دهند آرنج دست چپ را کمي جلو تر در ناحيه شکم قرار دهند.

7- دست راست به راحتي قبضه تفنگ را مي گيرد. ميزان فشار لازم براي گرفتن قبضه به وزن ماشه بستگي دارد.

وضعيت هاي مختلف نگه داري سلاح

حالت هاي بسياري متنوعي را مي توان در طريقه نگاه داري تفنگ بين تيراندازان مشاهده کرد.

البته بايد توجه داشت که هر تيرانداز مجاز است حالتي را که بدن وي با آن راحت تر است اما به صورت اصولي از خود داشته باشد.

يکي از عوامل تعيين کننده، تناسب طول دست با بالاتنه تيرانداز است.

دست نگاه دارنده سلاح هنگام حالت گيري بايد:

1- کشيده ومستقيم باشد.

2- در صورت امکان مشت شده وبه راحتي زير تفنگ قرار گيرد.

3- بايددر زمان طولاني کمترين فشار را متحمل شود.

( اندازه قد و دور کمر دو عامل اساسي در تعيين وضعيت حالت گيري است. )

نشانه روي

چشم هنگامي مي تواند ببيند و دريافت کننده خوبي باشد که در وضعيت ثابت قرار گيرد. بنابراين گونه بايد به راحتي روي قنداق تفنگ قرار گيرد. گردن وصورت بايد فاقد هر گونه فشار وکشيدگي باشند وخط ديد نيز درست در مرکز روزنه ديد قرار گيرد.منظور از نشانه روي در اينجا بالا بردن تفنگ وقرار دادن آن در امتداد مرکز هدف است.براي اين کار تيرانداز از چهار قسمت تفنگ کمک مي گيرد، تيرانداز بايد چشم، روزنه ديد، حفاظ مگسک، مگسک وخال سياه را در امتداد هم قرار دهد.

 روزنه ديد :روزنه ديد سوراخي است که قطر آن 2/1 ميلي متر مي باشد. فاصله چشم تا روزنه ديد بايد بين 8-5 سانتي متر باشد ودر طول تيراندازي نبايد تغيير کند.

 لوازم:در رشته تفنگ داشتن لباس مخصوص اين رشته ( کت، شلوار، دستکش، کفش، گوشي و...) از اهميت بالايي برخوردار است.

داشتن اين امکانات در اين رشته بسيار مفيد وتقريبا مي توان گفت که بدون آن تيراندازي بسيار مشکل وسخت خواهد بود.

نحوه برگزاري مسابقه رشته هاي بادي 10 متر

مرحله مقدماتي مسابقه :

 رشته تيراندازي با تفنگ و تپانچه بادي درفاصله ده متري انجام مي گردد که براي مردان تعداد 60 تير وبراي زنان 40 تير مي باشد.  زمان 60 تير مردان 105 دقيقه است، تيرهاي قلق نيز در اين زمان زده مي شود، براي زنان زمان 40 تير 75 دقيقه مي باشد. تنها يک تير در هر کارت قابل قبول است وهيچ محدوديتي در تعداد تيرهاي قلق وجود ندارد اما بعد از زدن اولين تير نمره، تيرانداز ديگر مجاز به تيراندازي قلق نمي باشد.

مرحله نهايي مسابقه ( فينال ):

بعد از اتمام مرحله مقدماتي هشت نفر اول رقابت، به مرحله فينال راه پيدا مي کنند. در مرحله فينال هفت دقيقه فرصت براي زدن تير قلق دارند وبعد از آن با فرمان مسئول خط در زمان 75 ثانيه يک تير شليک مي کنند. پس از زدن 10 تير بدين صورت، حاصل مجموع نمرات فينال با امتياز دور مقدماتي جمع ومجموع امتيازات هر دو مرحله اعلام مي شود. تعيين محل استقرار کساني که به مرحله نهايي راه مي يابند طبق مقررات تکنيکي ويژه مرحله نهايي ونمره هاي کسب شده در دور مقدماتي صورت مي گيرد.تيراندازان به ترتيب امتيازات به دست آمده از سمت چپ به راست در خط آتش قرار مي گيرند.پس از پايان مرحله قلق گيري  يک دقيه بعد مسئول خط بايد فرامين را به زبان انگليسي به ترتيب زير اعلام کند:

FOR THE FIRST/NEXT COMPETITON SHOT LOAD

ATTENTION 3-2-1 START

STOP CHANGE THE TARGET

کارت هاي هدف بايد تنها پس از پايان زمان قانوني وفرمان مسئول خط آتش حرکت داده شود.

2- رشته تيراندازي تپانچه بادي 10 متر :

تاريخچه تيراندازي با تپانچه بادي

تيراندازي با تپانچه بادي از جديد ترين رشته هايي است که در برنامه فدراسيون جهاني گنجانده شده است. در 1970 ميلادي تيراندازي با تپانچه بادي در فونکس آريزونا معرفي شد. تيراندازي با اسلحه بادي تاريخچه اي بسيار طولاني داري. از اوايل 1903 ميلادي مسابقاتي با اسلحه بادي و گازي برگزار شد که باعث پيشرفت اين رشته شد. تا سال هاي اخير قهرمانان تيراندازي از اين سلاح استفاده نمي کردند و شرکت در اين رقابت ها را مجاز نمي دانستند واين اسلحه را تفريحي تلقي مي کردند.

ساخت اسلحه پيستوني وفنري مجهز به طور قابل توجهي چهره اين ورزش را عوض کرد. سلاح هاي جديد با همان دقت واستحکام  تفنگ وتپانچه خفيف طراحي شده بود. ارزان بودن نوع مهمات اين سلاح ها و سهولت ايجاد سالن هاي تيراندازي در سالن هاي ورزشي حتي در خانه ها. تيراندازاني را که تا پيش از اين تنها به رشته هاي ديگر علاقه مند بودند به سمت اين رشته جذب کرد.

در مسابقات جهاني فونکس آريزونا 218 تيرانداز در قالب 49 تيم در اين رشته شرکت کرد. اولين قهرمان اين رشته در رقابت مردان کورنل تاروستواري از مجارستان ودر رقابت زنان مي جرسالي کارول از آمريکا بور. رشته تپانچه بادي در تمام مسابقات بين المللي برگزار مي شود. بعد از مسابقات جهاني 1978 ميلادي در کره هيأت اجرايي فدراسيون جهاني تيراندازي برگزاري مسابقاتي را در اين رشته به طور جداگانه در زماني بين مسابقات جهاني تصويب کرد. نخست تعداد تير در اين رشته 40 تير بود اما از 1981 ميلادي در رقابت مردان اين تعداد به 60 تير افزايش يافت وهم رديف با رشته هاي ديگر (از نظر تعداد تير) قرار گرفت (الر چه در رقابت زنان تعداد تير همان 40 تير باقي ماند)

 تپانجه بادي

استفاده از هر نوع تپانجه بادي  کاليبر 4.5 (77/0) که با هوا يا گاز متراکم مي شود وبا مقررات عمومي

(در زير آمده) مغايرت نداشته باشد مجاز تلقي مي گردد.

1-  وزن سلاح همراه با تمامي قطعات آن نبايد بيش از 1500 گرم    31b 5.5oz  بيشتر باشد.

2-  وزن ماشه نبايد از 500 گرم 11b 1.5oz کمتر باشد. (در مسابقات وزن ماشه را آزمايش مي کنند)

3- هيچ قسمتي از قبضه نبايد دور دست بپيچد. (بر خلاف تپانچه آزاد وتپانچه آتش سريع)

4- زاويه قبضه وقسمتي که دست بر روي آن قرار مي گيرد نبايد کمتر از 90 درجه باشد.

5- گودي آن قسمت از تپانجه که بين شست وانگشت سبابه قرار مي گيرد نبايد بيشتر از 30 ميلي متر باشد.

6- ابعاد سلاح از نظر طول، ارتفاع وعرض بايد به گونه اي باشد که در داخل جعبه اي به ابعاد (cm50 در 200 در 420) است، قرار گيرد.

تکنيک در تيراندازي با تپانچه بادي

تپانچه بادي با تپانچه هاي ديگر در مسابقات ISSF   استفاده مي شود از نظر نيروي محرکه متفاوت است. مکانيسم سلاح به گونه اي طراحي شده است که هواي متراکم شده يا گاز، ساچمه را به حرکت در مي آورد.به همين دليل بر سرعت ساچمه در هنگام خروج از لوله سلاح اثر مي گزارد. دشتاب خروجي ساچمه در سلاح بادي بسيار کند تر از سلاح هاي گرم است وبه همين دليل براي جبران چنين محدوديتي تکنيک هاي خاصي را بايد به کار گرفت. در غير اين صورت موفقيت در اين رشته بدست نخواهد آمد.

حالت گيري

تيراندازي در اين رشته در محدوده زماني معين انجام مي گيرد، بنا براين بايد به صورت راحت ودور از هرگونه  فشار و کشيدگي باشد تا باعث خستگي وناپايداري در حالت گيري نشود. سعي کنيد هميشه حالت گيري يک نواختي داشته باشيد چون حالت گيري شما هنگام تعويض کارت هدف به هم مي خورد.

 فضاي هدف گيري ونشانه روي

شما نمي توانيد سلاح را در دستانتان کاملا بي حرکت نگه داريد، بنابراين براي درست به هدف زدن مي توانيد از روش لحظه اي براي شليک استفاده کرد. البته براي بهتر به هدف خوردن تير زمان بيشتري احتياج است تا به طور صحيح ودقيق نشانه روي کنيد وماشه را بچکانيد. در نتيجه خلال چنين زماني سلاح در محدوده هدف حرکت مي کند. اين حرکت بايد در فضايي پايين تر از هدف انجام گيرد که اصلاح آن را فضاي هدف گيري مي ناميم. نقطه اي را در زير سياهي هدف در نظر بگيريد و يک فاصله پهن وسفيد بين عناصر ديد ولبه پاييني سياهي پيدا کنيد.با کسب مهارت هاي بيشتر در تيراندازي، حرکت سلاح نيز کمتر مي شود و در نتيجه فضاي هدف گيري (محدوده حرکت سلاح) نيز با کم شدن حرکت سلاح رفته رفته کاهش مي يابد.توجه به عناصر ديد وتطبيق ميزان فواصل درست آنها شما را تا حد زيادي کمک مي کند. 

 

+ نوشته شده در  جمعه 1386/01/31ساعت 8:57  توسط بنده خدا  |  3 نظر

تاریخچه تیراندازی به اهداف ثابت و پروازی (غیر کمانی)

تاریخچه تیراندازی به اهداف ثابت و پروازی (غیر کمانی)          

به گفته ((هردوت)) مورخ یونانی ، ایرانیان دارای سه صفت ممتاز بودند . جوانمرد بودند ، راست میگفتند ، راست به اسب می نشستند و راست تیر می انداختند. ویژگی هایی که یک ایرانی را از مردمان سایر ملل جهان تمیز میداد. در کتاب حماسی ملی شاهنامه فردوسی اشعاری وجود دارد که حاکی از نقش تیر اندازی در بین ایرانیان قدیم و جنگهای آنان بوده است و بارها از حاکمان ، دلیران و رزم آور انی نام میبرد که در هنگام بزم و شکار، برای سرگرمی خود و مشاهده قدرت و جسارت شاهزادگان و دیگر نام آوران مسابقات تیراندازی را تشکیل داده و برندگان آن را با دریافت جوایز مفتخر مینمودند.نخستین باشگاه تیر اندازی در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی توسط آلمانی ها راه اندازی شد که عضویت در آن فقط به مردان محدود میشد. اولین مسابقات تیر اندازی قهرمانی جهان در سال 1897 میلادی توسط باشگاه تیر اندازی لیون فرانسه به مناسبت جشن بیست و پنجمین سال تاسیس باشگاه در مسافت 300متر برگزار گردید.مسابقات قهرمانی زنان در رشته تیر اندازی نیز در سال 1958 میلادی برگزار شد.(Union international Tir sport) به عنوان پیشگامان تیر اندازی باعث شد، در بسیاری از کشورها، در اواسط قرن نوزدهم فدراسیون ها ی ملی بنا نهاده شوند . در سال 1907 میلادی اتحادیه بین المللی تیر اندازی (UIT) توسط هشت کشور پایه گذاری شد که امروز با عنوان (ISSF) (فدراسیون جهانی تیراندازی) شناخته میشود. این سازمان هم اکنون در مونیخ آلمان قرار دارد و یکصد و چهل و هشت عضو دارد. در ایران فدراسیون تیر اندازی در سال 1958 میلادی (1337شمسی) از آن زمان تا کنون سالهای بسیاری میگذرد و این فدراسیون در طول عمر چهل و شش ساله خود 140 رئیس فدراسیون را به خود دیده است .همانطور که عنوان شد تیر اندازی یکی از رشته های اصیل ایرانی است که در دین مقدس اسلام نیز تاکیدات بسیاری بر روی آن شده است. ورزشی مفرح و جذاب که سهم زیادی در توزیع مدالهای آسیایی و جهانی دارد.

اشاره مختصر به ساختار تیر اندازی و فدراسیون های آسیایی و جهانی

  1)  اولین مسابقات تیر اندازی در دنیا در سال 1872 در ایالت پنسیلوانیا امریکا بر گزار گردید که تعداد محدودی تماشاچی داشت.

2)      اولین فدراسیون جهانی تیر اندازی در سال 1886 در فرانسه تشکیل گردید و بانی آن دان یل مری لون رئیس دیوان عالی فرانسه بود.

3)      اولین رئیس فدراسیون جهانی تیر اندازی، دکتر کورت هافلر بود.

4)      رئیس فعلی فدراسیون جهانی تیراندازی  اولکریوو اسکواررانا  اهل مکزیک میباشد و مقر فدراسیون جهانی نیز در شهر مونیخ آلمان است.

5)      کنفدراسیون تیر اندازی آسیا در ششم نوامبر سال 1966 تشکیل شد و رئیس فعلی آن شیخ سلمان الصباح اهل کویت میباشد که مقر کنفدراسیون آسیا نیز در کشور کویت است.

6)      اولین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در جولای 1967 در شهر توکیو ژاپن انجام شد.

7)      اولین حظور تیراندازان ایران در مسابقات بین المللی در بازیهای آسیایی 1974 تهران بود که با 14 تیر انداز در آن شرکت کردند. 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1386/01/07ساعت 22:55  توسط بنده خدا  |  نظر بدهید

ساموئل کلت» ، پدر علم اسلحه سازي نوين »

ساموئل کلت» ، پدر علم اصلحه سازي نوين »

در سحرگاه روز 19 جولاي 1814 ميلادي ، در شهر هارتفورد کانتاکي کات ، کودکي به دنيا آمد که نام او را ساموئل گذاشتند. در آن زمان ، هیچکس نمي دانست که او روزي دنياي سلاح را متحول خواهد کرد. ساموئل از کودکي علاقه زيادي به ماشين آلات داشت. سرگرمي مورد علاقه او اين بود که قطعات يک دستگاه را از هم جدا کند تا به نحوه کار اين وسايل جادويي پي ببرد.
پدر او آهنگر بود و گاهي به تعمير اسلحه هاي شکاري مي پرداخت. شايد نخستين جرقه هاي علاقه به طراحي و ساخت سلاح زماني در ذهن او زده شد که وي در کارگاه پدرش مشغول به کار شد. البته کارگاه آهنگري جايي نبود که عطش کنجکاوي ساموئل را سيراب کند. بنابراين وي در حالي که فقط 15 سال داشت ، به عنوان خدمه در يک کشتي بخار مشغول به کار شد.
درخصوص اينکه فکر ساخت یک تپانچه خودکار ، چگونه به ذهن ساموئل خطور کرد روايات زيادي وجود دارد. برخي مي گويند هنگامي که او بر روي عرشه کشتي ، در حال تماشاي چرخ توربين بخار بود به اين فکر افتاد. برخي ديگر مي گويند نحوه عملکرد چرخ بالابر زنجير لنگر ، او را به اين فکر انداخت. در هر حال او با اختراع خود ، سلاح گرم را از تک تير زن به حالت چند تير زن تبديل کرد.
او اختراع خود را در سال 1835 در اروپا و در سال 1836 در آمريکا ثبت کرد. در سال 1836 ، او کارخانه اي در شهر پاترسون در ايالت نيوجرسي بنا نهاد تا رسمآ به توليد اختراع خود ، مشغول شود. ولي اختراع وي با استقبال چنداني مواجه نشد و نهايتآ کارخانه او ، با ورشکستگي و تعطيلي مواجه گشت. ولي ساموئل ، انساني نبود که به راحتي از دنياي نوآوري و اختراع ، خداحافظي کند. او در محيط اطراف خود ، به دنبال مسائلي مي گشت که نياز به راه حل داشتند. او از معدود افراد زمانه خود بود که مي توانست نقض ها را پيدا کرده و براي از ميان برداشتن آنها ، راه حل ارائه کند. او در سلاح سازي ، مواد منفجره ، طراحي ماشين آلات خودکار  و کشتي ، سرآمد تمامي مبتکران دوره خود بود. ساخت اولين اژدر عملي با قابليت کنترل از راه دور و اولين تلگراف زيردريايي ، ازجمله ابتکارات وي هستند.
در سال 1847 ، ساموئل يک سفارش جالب توجه از ارتش آمريکا براي ساخت تعداد زيادي تپانچه و سلاح کوچک دريافت کرد و اين تولدي دوباره براي کارخانه سلاح سازي ساموئل کلت بود.
ساموئل به سرعت دست به تأسيس دفاتري در لندن ، پاريس و ديگر نقاط جهان زد و دامنه فروش خود را ، به تمامي نقاط جهان گسترش داد. اين کار ، بيش از پيش بر شهرت او افزود.
او در سال 1847 ، صاحب بزرگترين کارخانه اصلحه سازي خصوصي در جهان شده بود. نام کلت ، زماني که نياز به محصول او افزايش افزايش پيدا کرد ، جهاني و جاودانه شد. محصولات کلت به دليل کيفيت بالا ، دوام ، سبکي و راحتي ، قابليت استفاده در تمامي شرايط را دارا بودند.
ساموئل کلک ، در سال 1862 و در سن 47 سالگي درگذشت. ولي همسر او اليزابت ، کار او را ادامه داد و کارخانه کلت تا به امروز پابرجا مي باشد. محصولات کلت ، در طيف گسترده اي ازجمله جنگ هاي جهاني اول و دوم و ويتنام استفاده شده اند و مدل کاليبر 0/45 آن ، تبديل به يک اسطوره در غرب وحشي شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1385/12/17ساعت 0:39  توسط بنده خدا  |  4 نظر

ساچمه زنی وینچستر

معرفي سلاح وينچستر »

اين سلاح ساخت کارخانه «ترايسل» بوده و نحوه کارکرد آن ، مانند تفنگ هاي غرب وحشي و لوله تفنگ هشت خاني است که به راستي یک تفنگ کابوي مي باشد. مدل 94 اين سلاح ، با قنداقي از چوب گردوي آمريکايي بسيار راحت و خوش دست ساخته شده است. طول آن 20 اينچ و شکل آن به صورت 8 ضلعي مي باشد. کاليبرهاي ۳۷۵/۰ مگنوم ، ۴۴/۰ رمينگتون مگنوم و 0/45 کلت در اختيار شما قرار دارند و انتخاب هر يک از آنها به عهده شماست. قنداق با طراحي عالي و دستگيره خوش دست به همراه طرح کلاسيک آن به جذابيت اين سلاح مي افزايد. خشاب آن ظرفيت 11 فشنگ را دارد و روزنه ديد عقب آن قابل تنظيم مي باشد.

سلاح «وينچستر 94 اکتاگون» ، بهترين انتخاب براي آناني است که خواهان اسلحه اي راحت و خوش دست با طرحي سنتي هستند.


سیر تکامل سلاح M-16 ، ساخت امريكا »

خلاصه اي از سير تكامل سلاح M-16 :
سال 1948: در اين سال ، اداره مرگزي تحقيقات ارتش امريكا به اين نتيجه مي رسد كه سلاح هاي كاليبر 22/0 اينچ (56/5 ميليمتر) با برد موثر 300 متر و داراي برگه ناظم آتش (دارا بودن قابليت انتخاب حالت تك تير يا رگبار) ، بيشتر مورد پسند سربازان امريكايي قرار مي گيرد.
سال 1953 تا 1957: سلاح هاي كاليبر 22/0 با سرعت دهانه بالا مورد آزمايش قرار مي گيرند.
سال 1957: ارتش امريكا به كارخانه Armalite ، سفارش ساخت سلاحي را مي دهد كه داراي مشخصه هاي زير  باشد:
1- كاليبر 22/0 اينچ
2- وزن كم
3- دارا بودن قابليت شليك در حالت تك تير و رگبار
4- گلوله آن پس از طي مسافت 500 متر ، توان نفوذ در يك كلاه خود آهني را داشته باشد.

نمونه اوليه سلاح AR-15 با شعله پوش 3 شكافه

پس از دريافت اين سفارش ، يك مهندس جوان در كارخانه Armalite به نام Eugen Stoner ، دست به طراحي اين سلاح برمبناي سلاح AR-10 زد. در همان زمان كارخانه هاي مهمات سازي Renington و Sierra ، دست به طراحي و ساخت خشاب و گلوله هاي مخصوص كاليبر 222/0 اينچ زدند كه نهايتآ منجر به توليد گلوله هاي كاليبر 223/0 اينچ رمينگتون (56/5 ميليمتري) شد.
سال 1958: اولين مدل AR-15 به ارتش امريكا تحويل داده شد و تحت سخت ترين آزمايش ها قرار گرفت. نتايج اوليه آزمايش از اين قرار بود: دقت كم ، ضريب اطمينان پايين.
سال 1959: كارخانه Colt ، امتياز ساخت اين سلاح را بدست مي آورد.
سال 1960: Eugen Stoner طراح AR-15 ، به كارخانه Colt ملحق مي شود. در اين سال ، فرمانده نيروي هوايي امريكا سفارش ساخت 8000 قبضه AR-15 را به كارخانه Colt مي دهد. اين سلاح ها ، براي استفاده در نيروي هوايي و يگان هاي ويژه هوابرد امريكا خريداري شدند.

سلاح M-16 مدل بهينه سازي شده AR-15 با دستگيره گلنگدن كمكي و شعله پوش جديد

سال 1962: در اين سال ، 1000 قبضه AR-15 به ويتنام فرستده مي شود و پس از آزموده شدن در ميادين جنگ ، مورد تآييد سران ارتش قرار مي گيرد. سفارش ساخت 85000 قبضه براي نيروي زميني و 19000 قبضه براي نيروي هوايي امريكا ، به كارخانه Colt داده مي شود. سلاح AR-15 ، از اين پس با نام M-16 شناخته مي شود.
سال 1964: در اين سال ، M-16 به عنوان اسلحه سازماني ارتش امريكا پذيرفته مي شود.
سال 1966: سفارش ساخت 840 هزار قبضه M-16 ، به كارخانه Colt داده مي شود. سود حاصل از توليد اين سلاح براي كارخانه Colt ، معادل 94 ميليون دلار بود.
سال 1967 تا 1970: ارتش امريكا مدل XM16E1 (كه براي نيروي زميني طراحي كرده بود) را متحول كرد و با نام M16AI معرفي كرد.
سال 1970: فشنگ هاي M-16 ، با نوع جديدي از باروت مرغوب پر شدند كه دوده كمتري ايجاد مي كرد. باروت هاي به كار رفته در سال هاي قبل ، باعث ايجاد دوده زيادي مي شدند كه اين امر ، باعث انسداد مجاري سلاح مي شد. در اين سال ، كيف وسايل نظافت سلاح نيز همراه خود سلاح M-16 به سربازان تحويل داده شد. همچنين نوعي خشاب 30 تير هم براي اين سلاح توليد گشت. (اين كار ، براي مقابله با سلاح AK-47 سربازان ويتنامي بود كه خشاب 30 تير داشت.)

سال 1977 تا 1979: سلاح M-16 ، مورد پسند ارتش هاي عضو پيمان ناتو گرديد. مهندسان اروپايي در گام خان سلاح و نوع مهمات به كار رفته ، كمي تغييرات ايجاد كردند.
سال 1981: كارخانه Colt ، گونه اي از اين سلاح را بر مبناي مهمات SS109/5.56NATO متحول كرد و با نام M16AIEI معرفي كرد. لوله اين سلاح ، سنگين تر و كوتاه تر بود و در آن حالت شليك رگبار در آن ، جاي خود را به حالت شليك 3 تير داده بود.
سال 1982: سلاح M16AIEI ، با نام M16A2 به ارتش امريكا تحويل داده مي شود.
سال 1983: نيروي دريايي امريكا ، مدل M16A2 را ارتقاء مي دهد.
سال 1985: نيروي زميني امريكا نيز مدل M16A2 را ارتقاء مي دهد.

سال 1988: كارخانه بلژيكي FN ، ساخت مدل جنگي M-16 را ادامه مي دهد و كارخانه Colt ، تنها نمونه هاي پليسي و شهري آنرا توليد مي كند.
سال 1994: مدل هاي M16A3 و M16A4 يا ريل مخصوص نصب دوربين و چند تغيير كوچك ديگر معرفي مي شوند. مدل M16A3 علاوه بر دارا بودن حالت شليك 3 تير ، قادر به شليك در حالت رگبار نيز مي باشد.
سلاح M-16 ، توسط دهها كارخانه اسلحه سازي در امريكا ، كانادا ، چين و بلژيك ساخته شده و در ارتش و نيروهاي مسلح بسياري از كشورها مانند لبنان ، كانادا ، انگليس و ... به كار گرفته شده است. دقت اين سلاح خوب و كشندگي آن كمي ضعيف توصيف شده است.
اين سلاح اگرچه قابليت انعطاف خوبي دارد ، ولي نمي توان ضريب انعطاف آنرا با AK-47 يا AK-74 روسي مقايسه كرد. يكي از نقاط قوت اين سلاح ، انواع بيشمار روپوش لوله ، دستگيره تپانچه اي و لوله هايي است كه براي آن توليد شده است. به عنوان مثال لوله هاي 7 تا 24 اينچي براي آن در دسترس مي باشند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1385/12/17ساعت 0:38  توسط بنده خدا  |  یک نظر

« تفنگ برتا 70» ، اسلحه اي ارتقاء يافته بر اساس نيازها » [سلاح هاي سبك]

«برتا 70» ، اسلحه اي ارتقاء يافته بر اساس نيازها » [سلاح هاي سبك]

اين سلاح ، امتحان خود را در بسياري از عملياتهاي خارجي پس داده است. اطمینان از عملکرد و کيفيت بالاي آن ستوده شده و در سه مدل متفاوت ، به منظور تطابق با نيازهاي ناتو ، ساخته شده است:
مدل «آ آر ۹۰/۷۰» براي پياده نظام
مدل «آ آر ۹۰/۷۰ اس» براي شليک به صورت تک تير
مدل «اس سي ۹۰/۷۰» براي نيروهاي ويژه
مدل «اس سي پي ۹۰/۷۰» براي نيروهاي هوابرد و زرهي
مدل هاي «آ آر» و «اس سي» ، در قنداق متفاوتند.
مدل «آ آر» با قنداق پليمري و قبضه پلاستيکي عرضه شده اند. مدل «اس سي» با قبضه پلاستيکي و قنداقي از جنس آلياژ سبک و تاشو عرضه شده که باعث کاهش طول سلاح مي شود. طراحي قنداق تاشو به گونه اي دقيق است که حتي هنگام بسته بودن ، امکان استفاده از ضامن و اجزاي سلاح را که در سمت راست جاي دارند ممکن مي سازد.

مدل «آ آر ۹۰/۷۰ اس» بر مبناي مدل ارتشي «آ آر ۹۰/۷۰» و تنها براي شليک نيمه خودکار و به صورت تک تير طراحي شده است. لوله سلاح ، براي بدست آوردن دقت بيشتر ، ضخيم تر و بلندتر شده است. قنداق آن پليمري و ثابت و خشاب آن 5 تايي مي باشد. همچنين برگه ناظم آتش آن ، داراي دو حات تک تير و ضامن است.
مدل «اس سي پي» که هدف از ساختن آن ، کم کردن طول سلاح بوده است ، داراي همان قنداق تاشو از جنس فلز آلياژي سبک مي باشد.
نگهدارنده سرنيزه در آن بگونه اي است که مي توان آن را سريعآ با دستگاه پرتاب نارنجک تفنگي تعويض کرد.
نياز به ابزار خاصي براي باز کردن سلاح در صحنه نبرد نمي باشد و با آزاد کردن يک پين ، سلاح به صورت کمرشکن باز مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1385/12/17ساعت 0:35  توسط بنده خدا  |  نظر بدهید

[سلاح هاي کمری]

کیمبر ، انتخابی صحیح برای کسانی که برای اولین بار انتخاب می کنند. »

پليس ويژه لس آنجلس ، زمانی که خواهان یک سلاح کمری خوب بود ، بر روی یک سلاح مدل 1911 تأکید کرد. مارک کیمبر از میان 5 اسلحه ساز بزرگ انتخاب شد. نیروهای ویژه دریایی امریکا نیز این سلاح را انتخاب کردند. چرا؟ چون کیمبر بهترین اسلحه مدل ضد زنگ تی ال 2 ، یکی از 60 مدل کیمبر موجود در گروه 1911 می باشد.

کلت کمري کيمبر

مدل فولاد ضد زنگ آن که در اختیار پلیس ویژه لس آنجلس است ، دارای سیستم دید در شب و دستگیره شطرنجی سفارشی می باشد. ماشه لوله و قسمت خشاب آن ، همانند سایر محصولات کیمبر قابل باز شد هستند.
مدل آن دارای مقاومت عالی در مقابل بدترین شرایط جوی می باشد. مدل آن در امریکا ساخته شده و نیاز تمامی نیروهای مسلح امریکا را برآورده کرده است. همچنین این مدل دارای یک کیت تبدیل به کالیبر ۲۲/۰ ال آر می باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1385/12/17ساعت 0:33  توسط بنده خدا  |  نظر بدهید

خطرناك ترين و مرگبارترين اسلحه دنيا » ؟؟؟

خطرناك ترين و مرگبارترين اسلحه دنيا »

هيچ سپري در مقابلش توان مقاومت ندارد. در هر وسيله اي براحتي نفوذ مي كند ، حتي پناهگاه هاي زيرزميني نيز از آن مصون نيستند. هيچ راهي براي فرار از آن نيست. تشعشعات و موج هاي دائمي آن مي تواند به هر جايي كه فكر مي كنيد برود. مرگ را تنها در يك لحظه تحميل مي كند. سلاحي اعجاب انگيز است. تمامي سيستم عصبي را مختل مي كند. علاوه بر سلول هاي زنده بدن ، هرنوع جرم ، باكتري و يا ميكرب در داخل بدن را از بين مي برد. جسدي كه با اين اسلحه مرگبار كشته شده است ، 30 الي 45 روز (به دليل عدم وجود هرگونه باكتري) مانند موميايي مي ماند و متلاشي نمي شود. چندين نمونه از اين اجساد را در افغانستان يافتند و در ابتدا همه فكر مي كردند كه اين نوع مرگ ، فقط با استفاده از بمب هاي شيميايي بسيار قوي يا گازهاي سمي مهلك به وجود مي آيد. درصورتي كه اين مرگ ، تنها در اثر مواجهه با اسلحه وحشتناك پرتوي ذرات پرانرژي بود ؛ سلاحي كه براحتي حمل مي شود. البته در مورد ساخت و تهيه اين سلاح ، ابهامات بسياري وجود دارد. ولي ما از تاريخچه يك كشف علمي و بزرگ تا اختراع يك وسيله مرگبار را براي شما مي گوييم.
هيچ سپري در مقابلش توان مقاومت ندارد. در هر وسيله اي براحتي نفوذ مي كند ، حتي پناهگاه هاي زيرزميني نيز از آن مصون نيستند. هيچ راهي براي فرار از آن نيست. تشعشعات و موج هاي دائمي آن مي تواند به هر جايي كه فكر مي كنيد برود. مرگ را تنها در يك لحظه تحميل مي كند. سلاحي اعجاب انگيز است. تمامي سيستم عصبي را مختل مي كند. علاوه بر سلول هاي زنده بدن ، هرنوع جرم ، باكتري و يا ميكرب در داخل بدن را از بين مي برد. جسدي كه با اين اسلحه مرگبار كشته شده است ، 30 الي 45 روز (به دليل عدم وجود هرگونه باكتري) مانند موميايي مي ماند و متلاشي نمي شود. چندين نمونه از اين اجساد را در افغانستان يافتند و در ابتدا همه فكر مي كردند كه اين نوع مرگ ، فقط با استفاده از بمب هاي شيميايي بسيار قوي يا گازهاي سمي مهلك به وجود مي آيد. درصورتي كه اين مرگ ، تنها در اثر مواجهه با اسلحه وحشتناك پرتوي ذرات پرانري بود ؛ سلاحي كه براحتي حمل مي شود. البته در مورد ساخت و تهيه اين سلاح ، ابهامات بسياري وجود دارد. ولي ما از تاريخچه يك كشف علمي و بزرگ تا اختراع يك وسيله مرگبار را براي شما مي گوييم. از كشف ميدان مغناطيسي توسط نيكولا تسلا تا اختراع يك اسلحه مغناطيسي توسط روسيه و امريكا.
 نيكولا تسلا (۱۸۵۷-1943) در شهر اسميت جان (كيلا) كه هم اكنون بخشي از كشور يوگسلاوي است ، به دنيا آمد. در 27 سالگي به امريكا سفر كرد و تبعه آن كشور شد. ابتدا كارش را در اديسون پلنت شروع كرد و چندي بعد با جورج وستينگهاوس آشنا شد. در همان سال ها ، تسلا قوانين ميدان مغناطيسي را كشف كرد و توانست به وسيله ميدان مغناطيسي ، يك موتور القايي بسازد. اين كار ، پايه ايجاد موتورهاي الكتريكي شد كه هم اكنون در سرتاسر جهان استفاده مي شود. بعد از تمامي اين اختراعات و اكتشافات در سال 1899 ميلادي ، دست به تأسيس يك آزمايشگاه در كلورادو زد. او بي درنگ شروع به تحقيق درمورد چگونگي انتقال نيرو بدون استفاده از وسيله اي مانند سيم يا به اصطلاح بي سيم (Wireless) كرد و بدين طريق دريافت كه چگونه مي توان نيروي مغناطيسي را در فضا پخش و جذب كرد. تسلا در آزمايشگاهش ، احتمالآ اكتشافات بسياري داشت كه اغلب به صورت مفهومي (Concep) يا به صورت يك ايده و تئوري بوده است كه بعدها به دست دانشمندان شوروي افتاده كه با ارتقاي آن تئوري ها ، سلاحي قدرتمند را ساختند.
 نيكولا تسلا در سال 1900 ، مقاله اي را با عنوان «مشكلات ازدياد انرژي انساني» در مجله قرن (Cenry) به چاپ رساند كه در آن مقاله ، به حملات احتمالي اتحاد جماهير شوروي عليه امريكا اشاره كرد و اين نشان دهنده آن است كه تسلا مي دانست شوروي در ارتقاي اين دانش ، بيشتر از امريكا تلاش كرده است. او نوشت: ايستگاه هاي مغناطيسي روي كره زمين ، ما را قادر مي سازد كه كارهايي را كه تاكنون غيرممكن بود ممكن سازيم. با استفاده از آنها مي توانيم علائم و سيگنال هاي خود را به هر نقطه اي از زمين برسانيم. ما مي توانيم موجي را روي زمين رها كنيم كه با سرعت نور انتشار مي يابد و اين آرزوي بشر است. در ماه ژوئن سال 1976 (بعد از مرگ تسلا) مجله راديوالكترونيكي ، مقاله اي را با عنوان «12 ميليون تن» به چاپ رساند كه در آن به دستيابي نيكولا تسلا به دستگاهي براي ايجاد شكاف هسته اي (اتمي) اشاره شده بود.
 دانشمندان اتحاد جماهير شوروي ، با نظري بر تئوري هاي تسلا در رابطه با ميدان مغناطيس و پس از استفاده آن در بمباران هسته اي يا شكاف اتم ، دست به تحقيقاتي براي ايجاد يك سلاح شگفت انگيز و وحشتناك به نام اسلحه پرتو ذره اي مرگ (Deah Ray Weapon) زدند. در همان زمان جورج كيگان ، ژنرال بازنشسته اطلاعات نيروي هوايي امريكا ، به سرعت به پنتاگون اطلاع داد و ابراز نگراني كرد كه اگر چنين اسلحه اي ساخته شود ، وضعيت امنيتي امريكا دچار مشكل خواهد شد. احتمالآ پس از آن ، اين اسلحه ساخته شد. جزئيات و مشخصات نسبي آن در تاريخ 2 مي سال 1977 ، در مجله تكنولوژي فضا و هوانوردي امريكا توضيح داده شد. يكي از جنبه هاي جالب اين سلاح و نگران كننده براي امريكايي ها اين بود كه اسحله مرگ ، مي توانست تمامي موشك هاي بالستيك امريكا را منهدم سازد.
 در كتاب «روشنايي در دستان» نوشته اينس هانت و وانتا دراپر علاوه بر توضيح زندگي نيكولا تسلا ، به صورتي ناواضح در مورد نظريات تسلا نسبت به استفاده هاي غيرانساني از نيروي مغناطيسي اشاره شده و حتي نامي هم از اسلحه مرگ برده شده است كه تقريبآ مشابه همان سلاح شوروي مي باشد. از نكات مورد اهميت اين كتاب ، نظريات خود نيكولا تسلا است.تسلا چندين بار گفته است كه با استفاده از اين نيروي مغناطيسي ، مي تواند اسلحه اي بسازد كه برپايه فيزيك نوين است و توانايي انهدام 10 هزار هواپيما را حتي در فاصله 2 هزار و 500 مايلي دارد. تسلا مي گويد: با وجود اين اسلحه ، امريكا در مقابل تمامي دشمنانش ايمن است. اين تشعشع مي تواند هر موتوري را ذوب كند و هيچ قدرتي در مقابلش نمي تواند ايستادگي كند و در يك لحظه مي تواند ميليون ها نفر را در يك چشم به هم زدن از بين ببرد. چنين سلاح مخربي ، احتياج به 50 ميليون ولت برق دارد. اين سلاح فرضي از طرف نيكولا تسلا ، تلفورس (Teleforce) لقب گرفت.
 مطلب ديگر درباره استفاده شوروي از تكنيك ها و تئوري هاي نيكولا تسلا را مي توان در تاريخ 23 سپتامبر سال 1977 در روزنامه واشنگتن پست خواند. اين روزنامه گزارش داد كه يك وسيله عجيب مانند توپي از نورهاي ستارگان ، بر فراز آسمان شهر پتروزاودچ گسترده شده بود. اين موضوع شاهدان زيادي دارد ، حتي خبرگزاري تاس (Tass) شوروي هم چنين چيزي را گزارش كرده بود. ولي اين واقعه ، اين بار در شهر هلسينكي (پايتخت كشور فنلاند) ديده شد كه در حدود چندين دقيقه آسمان نوراني شده بود. چندي بعد در مجله تحقيقات ژئوفيزيكي امريكا ، دكتر توروآن مقاله اي نوشت كه در آن گفته شده بود: ماهواره هاي جاسوسي - نظامي امريكا ، تشعشعات بسيار قوي را در روسيه رديابي كرده اند كه براي ايجاد آنها احتياج به ايجاد 10 تريليون وات نيرو يا يك ميليارد ول انرژي است. هنوز وجود چنين سلاحي از طرف هيچ كشوري تأييد نشده است و ما تنها مي توانيم اميدوار باشيم كه اين كشورهاي ابرقدرت ، همواره صادق و راستگو باشند! ولي متأسفانه اين امر ، غيرممكن است.

 

سلاحهای کمری غیر مسابقه ای

تپانچه برونینگ مدل HP-35 ساخت بلژيك »

تپانچه High Power كه به اختصار HP گفته مي شود ، يكي از شاهكارهاي آقاي برونينگ محسوب مي شود. اين تپانچه ، در سال 1925 طراحي و در سال 1927 ، به ثبت رسيده است.طرح اين سلاح ، توسط كارخانه FN Herstal خريداري شده و براي اعمال چند بهينه سازي جزئي ،‌ به طراح بلژيكي آقاي دودن سايو سپرده شد. طرح نهايي اين سلاح در سال 1935 تكميل و به عنوان اسلحه سازماني نيروهاي مسلح بلژيك پذيرفته شد. اين مدل به «مدل 1935» معروف شد. همچنين پليس كشورهاي كانادا ، استراليا و انگليس نيز اين تپانچه را به عنوان اسلحه سازماني خود پذيرفتند. سلاح كمري HP برونينگ ، تنها سلاحي است كه توسط هر دو طرف درگير در جنگ جهاني دوم به كار گرفته شد. آلمانها ، از برونينگ هاي HP توليد شده در بلژيك اشغالي و متفقين از برونينگ توليد شده در كانادا استفاده مي كردند. پليس و ارتش بلژيك ، كماكان از اين سلاح استفاده مي كنند كه اين امر ، آن را به مسن ترين سلاح كمري (بعد از كلت 45/0) تبديل كرده است. ماشه اين سلاح همانند كلت 45/0 ، از نوع يك حالته و مكانيزم گلنگدن آن از نوع مسلح شونده با فشار مستقيم گاز باروت است.

اسلايد گلنگدن اين سلاح ، در هنگام عقب آمدن با لوله درگير شده و پس از عقب كشيدن لوله ، آن را قفل مي كند. چخماق اين سلاح ، به صورت يك تكه ساخته شده است. مكانيزم ايمني اين سلاح كه در سمت چپ بدنه آن تعبيه شده ، ماشه و چخماق را قفل مي كند. مدل هاي قديمي ، داراي مگسك جلويي ثابت و شكاف درجه عقبي تنظيم شونده از 50 تا 100 متر بودند. بعضي از مدل هاي پيشين به زائده هايي مجهزند كه بر روي قبضه و بدنه سلاح تعبيه شده و براي نصب يك قنداق جدا شونده و يدكي پيش بيني شده است. برونينگ HP ، اولين سلاح كمري ارتشي با ظرفيت خشاب بالا (1+13) محسوب مي شود.


تپانچه Desert Eagle »

اين تپانچه پرقدرت توسط كارخانه Magnum Research طراحي و توسط رژيم اشغالگر اسرائيل ، بهينه سازي شده است. اين سلاح كمري علاوه بر داشتن قدرتي فوق العاده ، از مكانيزم منحصر به فردي بهره مي گيرد. عمده سلاح هاي كمري ، از گلنگدن مورس كوتاه استفاده مي كنند. درحالي كه عملكرد گلنگدن اين سلاح ، توسط فشار گاز باروت صورت مي گيرد. درواقع مكانيزم گلنگدن اين سلاح ، از تفنگ M-16 اقتباس شده است. مزيت اين نوع گلنگدن در اين است كه مي توان از فشنگ هاي بسيار قدرتمندي استفاده كرد كه قبلآ تنها توسط رولورها قابل شليك بودند.

تپانچه Desert Eagle

اين سلاح ، در سه مدل ساخته شده است كه عبارتند از:
Mark I : توليد اين مدل متوقف شده است.اين مدل داراي قاب آلومينيومي بوده و قادر به شليك گلوله هاي كاليبر 375/0 مگنوم و 44/0 است.
Mark VII : توليد اين مدل نيز متوقف شده است. اين مدل داراي لوله 6 يا 10 اينچي (152 يا 254 ميليمتري) بوده و قادر به شليك گلوله هاي 44/0 مگنوم مي باشد.
Mark XIX : اين مدل قادر به شليك گلوله هاي كاليبر 375/0 مگنوم ، 44/0 مگنوم و 50/0 مي باشد. كارخانه سازنده اين سلاح ، كاليبر 44/0 مخصوص Cor-Bon و 50/0 AE را نيز براي آن درنظر گرفته است. ولي تاكنون هيچ تپانچه اي را با دو كاليبر ذكر شده در آخر توليد نكرده است. براي تعويض كاليبر سلاح ، كافي است لوله و مكانيزم تغذيه ان را با نوع مورد نظر تعويض كنيد. طبق يك نظرسنجي ، محبوب ترين لوله هاي مورد استفاده در اين سلاح ، انواع 6 اينچي هستند. تمامي اين لوله ها ، مجهز به زائده اي مي باشند كه براي نصب دوربين درنظر گرفته شده است.

تپانچه Desert Eagle

به علت استفاده از گلوله هاي حجيم و پرقدرت در اين سلاح ، ظرفيت خشاب آن كمي كاهش پيدا كرده است. ظرفيت خشاب اين سلاح در كاليبر 375/0 مگنوم 9 تير ، در كاليبر 44/0 مگنوم 8 تير و در كاليبر 50/0 AE معادل 7 تير مي باشد. براي مقايسه ، بد نيست بدانيد ظرفيت خشاب سلاح كمري SIG-Sauer P226 ، معادل 16 تير است. صنايع اسلحه سازي اسرائيل (IMI) ، گونه مشابه اين سلاح را با نام Jericho 941 طراحي كرده است كه البته تنها در ظاهر به Desert Eagle شباهت دارد. گلنگدن اين مدل ، از نوع مورس كوتاه و ماشه آن دوزمانه مي باشد. شباهت ديگر اين بچه عقاب (!!!) با نمونه هاي اصلي ، گلوله هاي بكار رفته در آن با كاليبر 41/0 يا 41/0 AE است. همچنين مي توان گلوله هاي 9 ميليمتري Luger را در آن به كار گرفت كه براي اين كار ، تنها تغيير مورد نياز ، تعوض لوله سلاح است. دليل اين امر اين است كه گلوله هاي 41/0 AE ، همان گلوله هاي كوتاه شده 41/0 مگنوم هستند. همچنين مكانيزم گلنگدن و خزانه اين سلاح ، بر مبناي پوكه گلوله هاي 9 ميليمتري Luger ساخته شده كه كاربرد هر دو كاليبر را تنها با تعويض لوله ممكن مي سازد.
درخصوص كاليبرهاي 44/0 مگنوم و 50/0 AE نيز همين مسئله صدق مي كند. تعويض اين دو كاليبر ، تنها به تعويض لوله و خشاب نياز دارد. البته به علت به كارگيري مكانيزم گلنگدن مسلح شونده با گاز باروت ، لوله اين سلاح از جنس بسيار مخصوص و گرانقيمتي ساخته مي شود كه همين امر ، تعويض كاليبر را به يك گزينه پرهزينه تبديل می کند


سلاحهای تک تیرانداز غیر مسابقه ای

سلاح دورزن Hecate ساخت فرانسه »

اين سلاح ، از سري تفنگ هاي Ultima Ratio ساخت كمپاني PMH فرانسه است. اين مدل ، طويل ترين سلاح از خانواده UR مي باشد. بدنه سلاح به روش ماشين كاري سخت ، ساخته شده است. لوله سلاح اصطلاحآ از نوع شناور و با يك شعله پوش مخصوص كه حكم كاهنده لگد سلاح را دارد ، چفت ده است. گلنگدن با كمك سه زبانه قرار گرفته در قسمت جلوي خود ، به بدنه داخلي سلاح چفت مي شود. سلاح داراي مكانيزم جالبي است كه در هنگام شليك ، مانع از تنفس گاز و دود باروت توسط تيرانداز مي شود. اين سلاح به قنداق گشويي ، دوپايه تاشو در زير لوله و دوپايه كشويي در زير قنداق مجهز شده تا در هنگام شليك ، تعادل سلاح حفظ شود.

سلاح دورزن Hecate

مشخصات سلاح:
كاليبر: 99 * 7/12
مكانيزم گلنگدن: دستي
طول سلاح: 1380 ميليمتر
طول لوله: 700 ميليمتر
وزن سلاح: 8/13 كيلوگرم
ظرفين خشاب: 7 تير

سلاح تك تيرزن دورزن KSVK-12.7 ساخت روسيه »

اين سلاح در اواخر دهه 90 توسط كارخانه ZID PLAND واقع در شهر گورف روسيه طراحي و ساخته شد. اين سلاح ، درواقع نوع بهينه سازي شده SVN-98 مي باشد. درباره توانايي نفوذ اين گلوله در زره ، اطلاعات دقيقي در دست نمي باشد. ولي از آنجايي كه نيروهاي روسيه در جنگ چچن ، در طيف گسترده اي از اين سلاح استفاده كردند ، مي توان قدرت آن را قابل توجه دانست. اين سلاح از نوع بولپاپ مي باشد و خشاب آن ، ظرفيت 5 گلوله را دارد. نكته جالب اين سلاح ، شعله پوش آن است كه نقش يك صداخفه كن ساده را نيز ايفا مي كند.

سلاح تك تيرزن دورزن KSVK-12.7

اين سلاح به صورت استاندارد ، از يك دوربين ريلي بهره مي گيرد. ولي مي توان انواع دوربين مادون قرمز و ديد در شب را در آن تركيب كرد. دو مگسك كمكي نيز در ابتدا و انتهاي لوله سلاح و براي مواقع ضروري تعبيه شده است. جالب است بدانيد يكي از مشكلات سلاح هاي تك تيرزن كاليبر 12/7 در روسيه ، كمبود مهمات مخصوص تك تيراندازي مي باشد. براي حل اين مشكل ، سربازان معمولآ از مهمات 12/7 مسلسل هاي سنگين استفاده مي كنند كه اين خود ، باعث كاهش دقت سلاح مي شود.

مشخصات فني:
كاليبر: 108* 12/7
مكانيزم مسلح شدن: دستي
طول سلاح : 1400 ميليمتر
طول لوله سلاح : 1000 ميليمتر
وزن سلاح بدون مهمات: 12 كيلوگرم
ظرفيت خشاب: 5 تير


سلاح دورزن Truvelo ، ساخت آفريقاي جنوبي »

اين سلاح دوربين دار كاليبر 50/0 ، در سال 1990 و توسط كارخانه Truvelo طراحي و ساخته شد. هدف از ساخت اين سلاح ، ارائه يك تفنگ دقيق و قدرتمند براي مقابله با خودروهاي سبك زرهي بود. ضريب خطاي اين سلاح ، معادل MOA1 مي باشد كه حاكي از مهندسي ساخت فوق العاده آن است. برد اين سلاح در حدود 1500 متر اعلام شده كه گلوله هاي آن ، خاصيت كشندگي خود را تا برد بيشتري هم حفظ مي كنند. بدنه سلاح از جنس فولاد ساخته شده است. گلنگدن آن ، در جلو داراي 2 زبانه و در عقب داراي يك زبانه است كه درون بدنه سلاح چفت مي شوند. زبانه عقبي سلاح درواقع زائده اي است كه سوزن آن را عقب مي كشد. لوله سلاح از نوع شياردار خنك شونده و شعله پوش آن از نوع كاهنده لگد است. اين سلاح ، در دو نوع خشابدار 5 تيري و بدون خشاب تكتيرزن ساخته مي شود. يك دوپايه مخصوص در جلو و يك دستگيره عمودي در زير قنداق كشويي و آلومينيومي آن ، باعث حفظ هرچه بيشتر تعادل سلاح در هنگام شليك مي شود. اين سلاح ، فاقد شكاف درجه و مگسك نشانه روي است. ولي به ريل يونيورسال مجهز شده تا قابليت نصب انواع دوربين را داشته باشد.

سلاح دورزن Truvelo

مشخصات فني:
كاليبر: 99 × 7/12
طول سلاح: 1510 ميليمتر
طول لوله: 950 ميليمتر
وزن سلاح: 16 كيلوگرم
مكانيزم: گلنگدن دستي
ظرفيت خشاب: 5 تير

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1385/12/17ساعت 0:12  توسط بنده خدا  |  نظر بدهید

چگونه یک تفنگ ساچمه زنی بخریم؟

چگونه یک تفنگ ساچمه زنی بخریم

·        هدف خود را از خرید تفنگ مشخص کنید- آیا برای حفظ امنیت خانه، مزرعه، کارخانه و ... به تفنگ نیاز دارید؟ آیا صرفأ به تفنگ علاقه مندید و تیراندازی برایتان چندان اهمیتی ندارد؟ آیا صرفأ به تیراندازی ورزشی علاقه مندید؟ آیا مایلید به شکار پرنده بپردازید؟ آیا می خواهید به شکار پستانداران بروید؟

برای استفاده از تفنگ برای مقاصد حفاظتی نیاز به تفنگهایی کوتاه با قابلیت مانور و پنهان سازی بالا و در عین حال با قابلیت آتش سریع و فراوان است. برخی از تفنگهای نیمه خودکار یا دستکش ساچمه زنی دارای لوله های بسیار کوتاه بوده و در ضمن قنداق آنها تاشو هستند و یا می توان قنداق آنها را باز نموده و قبضه ای مشابه قبضه تپانچه ها به آنها متصل نمود تا کوتاهتر شوند.

تفنگهای مخصوص شکار، دامنه وسیعی از تفنگها را شامل می شوند. از تفنگهای تک لول تک تیر تا تفنگهای دولول و تفنگهای چندتیر دستکش یا نیمه خودکار. این تفنگها را می توان هم برای شکار پرندگان استفاده کرد و هم برای شکار چهارپایان از قبیل گراز (با استفاده از تک گلوله).

تفنگهای ورزشی نیز عمدتأ تفنگهای دولول روی هم و بعضأ تفنگهای تک لول هستند. البته می توان از تفنگهای مخصوص شکار نیز استفاده کرد منوط بر اینکه ویژگیهای آنها مطابق با استانداردهای تعیین شده باشند.

·        آشنایی کامل به تفنگ ساچمه زنی پیدا کنید (بعدها در این مورد اطلاعاتی ارائه خواهد شد).

·        به قوانین مربوطه اشراف پیدا کنید- مطابق قوانین ایران هر شخص که به سن قانونی رسیده و شرایط لازمه را داشته باشد، مجاز است حداکثر سه قبضه تفنگ از انواع ساچمه زنی (برای شکار پرندگان و شکار خرگوش و گراز توسط اقلیتهای مذهبی)، گلوله زنی (برای شکار چهارپایان) و گلوله زنی خفیف (برای تمرین تیراندازی) داشته باشد. مجوز حمل این سلاحها طی تشریفات قانونی خاص و پس از خرید سلاح از فروشندگان مجاز سلاحهای شکاری و یا دارندگان سلاحهای شکاری مجاز، صادر می شود.

·        بودجه قابل تخصیص به خرید تفنگ را مشخص کنید- در ابتدا لازم است حدود قیمت انواع سلاحها را بدانید. سلاحهای قدیمی تر ارزانتر از سلاحهای نو هستند. سلاحهای تک لول تک تیر ارزانتر از سلاحهای دولول و آنها هم ارزانتر از سلاحهای چندتیر هستند. البته در حال حاضر سلاحهای چندتیر ترکیه ای ارزانتر از سلاحهای دولول ترکیه ای هستند. سلاحهای ایرانی و ترکیه ای ارزانتر از سلاحهای اروپایی و آمریکایی هستند. البته در حال حاضر سلاح ساچمه زنی تک لول ایرانی (نخجیر1) قدری گرانتر از سلاح تک لول ترکیه ای هوگلو یا همان دوعقاب است(Huglu).

·        بخشی از بودجه خود را برای خرید تجهیزات لازم و هزینه های دیگر درنظر بگیرید

·        دلخواسته های خود را در نظر داشته باشید- چه نوع تفنگی را دوست دارید؟ تک لول تک تیر؟ تک لول چند تیر دستکش؟ تک لول چند تیرنیمه خودکار؟ دولول کنار هم؟ دولول روی هم؟

·        با توجه به تمام جوانب امر، تفنگی را که می خواهید داشته باشید مشخص کنید و تمام ویژگیهای مدنظر خود را فهرست کنید-

·        در خرید سلاحهای ساچمه زنی دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟ با توجه به اینکه در ایران عمدتا سلاحها کهنه هستند لذا دقت در انتخاب و خرید سلاح، حایز اهمیت است. البته یافتن سلاحهای واقعا نو دور از ذهن نیست.

1.     سلامت زاج سلاح را بررسی کنید. زاج همان جلای مشکی روی سلاح است.

2.     سلامت رنگ قنداق و بچه قنداق را بررسی کنید.

3.     سلامت کنده کاریهای روی قطعات فلزی و قطعات چوبی را بررسی کنید.

4.     سلامت قنداق، ته قنداق، قبضه و بچه قنداق را از لحاظ ترک و شکستگی بررسی کنید.

5.     سلامت پیچهای نمایان سلاح را بررسی کنید.

6.     بررسی کنید که روی بدنه سلاح دارای حفره و ترک ناشی از خوردگی و ضربه وجود نداشته باشد.

7.     بررسی کنید که لوله سلاح باد کرده نباشد.

8.     بررسی کنید که لوله سلاح کج نشده باشد.

9.     بررسی کنید که چوب سلاح بیش از اندازه روغن آلود نباشد. روغن زیاد باعث پوسیدگی چوب می شود.

10.            بررسی کنید که حرکت ماشه یکنواخت بوده (پله پله نباشد) و به فشار متناسبی نیاز داشته باشد.

11.            بررسی کنید که سلاح به راحتی و صحیح باز و بسته شود. در تفنگهای کمرشکن بررسی کنید که قفل اصلی هنگام بستن تفنگ کاملا بسته شود.

12.            سلامت پوک کش و پوکه پران (در سلاحهایی که این مکانیزم را دارند) را بررسی کنید.

13.            سلامت ضامن سلاح را بررسی کنید.

14.            بررسی کنید که آیا تفنگ دارای جای بند است یا نه (هم روی لوله و هم روی قنداق).

15.            داخل لوله را بطور کامل بررسی کنید. ابتدا لوله را بطور کامل تمیز کنید تا روغنی در آن نباشد. گاهی روغن موجود در لوله برای پنهان کردن عیوب داخل لوله است. از هر دو طرف به داخل لوله نگاه کنید. می توانید برای روشنتر شدن داخل لوله یک تکه دستمال کاغذی سفید را وارد لوله کنید و با سنبه کم کم آنرا به داخل هدایت کنید و مدام داخل لوله را بررسی کنید.

16.            چوک لوله ها را بررسی کنید. از چوک تفنگ اطلاع حاصل کنید. بررسی کنید که آیا چوک بر روی لوله حک شده است یا خیر.

17.            کلا وضعیت ظاهری سلاح را مدنظر قرار دهید. تیراندازی که به وضع ظاهری تفنگ توجه نکرده باشد یقینا به وضع داخلی آن نیز بی توجه بوده است.

18.            در صورت امکان سلاح را باز کنید و داخل آن را نیز بررسی کنید.

19.            بررسی کنید که آیا تفنگ مگنوم است یا خیر.

20.            در صورت امکان با تفنگ تیراندازی کنید. پترن گیری یک روش مطمئن برای بررسی ویژگیهای تیراندازی با سلاح است (در آینده در این مورد اطلاعاتی ارائه خواهد شد).

21.            در خرید سلاح عجله نکنید و نگذارید جوسازیهای اسلحه فروشان رویتان تاثیر بگذارد. خرید سلاح آن هم سلاح دست چندم کار حساسی است و نیاز به دقت و حوصله دارد. شما به راحتی نمی توانید سلاح خود را عوض کنید بنابراین با دقت بیشتری سلاح خود را انتخاب کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1385/12/17ساعت 0:6  توسط بنده خدا  |  یک نظر

تير اندازی با تفنگ ساچمه زنی (هوا زنی) - تیراندازی به اهداف پرنده

تير اندازی با تفنگ ساچمه زنی (هوا زنی) - تیراندازی به اهداف پرنده

بايد بدانيم که روش صحيح تير اندازی هوازنی اين است که تير انداز بايد بر خلاف روش تير اندازی با تفنگ گلوله زنی ،هر دو چشم خود را باز نگهدارد و با هر دو چشم درست از بالای لوله و يا لوله ها ی تفنگ به هدف نگاه کند و بدين ترتيب تفنگ را به سمت هدف روانه کند.ليکن چون هدف هوا زنی متحرک است ،تير انداز بايد با چشمان خود هدف را بپايد و حر کاتش را دنبال کند و در عين حال لوله تفنگ را در امتداد ديد خود نگه دارد.

برای اينکه لوله تفنگ از محور ديد خارج نشود ،تير انداز بايد برای تعقيب هدف تمام نيم تنه بالای خود را متناسب با جابجائی محور ديدش حرکت دهد ،تا تفنگ کماکان در امتداد محور ديد وی باقی بماند و از سمت هدف منحرف نشود.اگر نيم تنه بالائی تير انداز ثابت بماند و فقط دستهای تير انداز ،تفنگ را جا به جا کند ،تفنگ از هم محوری ديد تير انداز خارج گشته و تيرش به خطا خواهد رفت .نکته بسيار مهم اين است که نيم تنه بالائی تير انداز بايد قابل انعطاف باشد و حر کات هدف بايد با حر کت نيم تنه بالائی تعقيب شود،نه با حرکت دستها.اگر چشم تير انداز بالاتر از محور لوله (لوله ها) قرار گيرد ،ساچمه ها به بالاتر از هدف اصابت خواهد کرد و اگر پائين تر از ان قرار گيرد ساچمه ها به زير هدف اصابت خواهند کرد.

به طور کلی نشانه روی با تفنگ ساچمه زنی عبارتست از تعقيب هدف با هر دو چشم و روانه کردن لوله تفنگ به سمت ان بوسيله حرکت يکپارچه دستها و شانه ها.

هنگامی که گونه تير انداز روی شانه تفنگ و چشمش درست در امتداد لوله قرار گرفته و محور ديدش با محور لوله منطبق گردد،تفنگ با نيم تنه بالائی تير انداز يکپارچه می شود.اگر تير انداز تنها با حر کت دستها و چرخش چشمان خود حرکات پرنده را تعقيب کند ،چشمهايش از روی محور لوله خا رج شده و يکپارچگی بدن و تفنگ از دست می رود و پيامد ان خطای تير است .پس تير انداز بايد در حاليکه حرکات پرنده را با چشمان خود تعقيب می کند ،تمام نيم تنه بالائی را هم اهنگ با ان حرکت دهد تا محور ديدش در امتداد محور لوله باقی بماند.

در تير اندازی به هدفهای پرنده ای که در مسير عمود به محور تير اندازی حرکت می کنند،مسئله پيشگيری اهميت می يابد.اينکه چقدر بايد پيشگيری کرد مسئله بسيار پيچيده ای است.البته می توان سرعت پرندگان مختلف را از مدارکی که در اين زمينه منتشر شده،به دست اورد.ليکن تخمين سرعت پرنده هدف و اينکه از حد اکثر سرعت پروازش سود جسته يا با سرعت کمتر در پرواز است،در زمانی بسيار کوتاه امری است تقريبا محال و اگر شکارچی بخواهد خود را با چنين محاسباتی در گير کند،فرصت تير اندازی را از دست خواهد داد.پيشگيری عبارتست از فاصله ای که تير انداز به نقطه ای واقع در جلو هدف تير اندازی می کند تا در لحظه ای که ساچمه ها مسافت تير اندازی تا مسير حرکت هدف را طی کرده اند ،هدف نيز به ان نقطه برسد.يا به عبارت ديگر ،الگوی پخش ساچمه و مسير پرواز هدف در يک لحظه با يکديگر تلاقی کنند.

در مورد تيراندازی به هدفهائی که از پيش پای تيرانداز پرکشيده مستقيما يا تقريبا به خط مستقيم از او دور می شوند و يا هدفهائی که از رو به رو به سمت تير انداز پرواز می کنند نياز چندانی به پيشگيری نيست.کافی است تيرانداز با در نظر گرفتن مسير پرواز هدف ،چنانچه لازم باشد کمی به پائين يا بالاتر از پرنده تيراندازی کند.

پيشگيری لازم برای تير اندازی به هدفی که در مسير عمود بر محور تيراندازی حرکت ميکند ،چگونه بايد صورت پذيرد؟

ساده ترين،موثرترين و عملی ترين راه کار اين است که تير انداز پس از بالا اوردن تفنگ ،يکپارچه کردن ان با نيم تنه بالائی و هم محور کردن ديد چشمانش با لوله لوله مسير پرنده را از پشت سر ان با چشمانش و تفنگش دنبال کند،خط نشانه را از هدف جلو تر ببرد و بدون متوقف کردن حرکت تفنگ ،ماشه را بچکاند.

اين حرکات و اعمال بايد دقيقا هم اهنگ با يکديگر صورت پذيرد.مسئله ادامه حرکت تفنگ به هنگام کشيدن ماشه از ساير نکات مهم تر است.اغلب مشاهده می شود که فردی به زعم خود خود ،هم اصول را در تير اندازی به هدفی متحرک رعايت ميکند ،ليکن باز هم بيشتر تير هايش به خطا ميرود.

به احتمال قوی دليل اين عدم پيشرفت متوقف کردن حرکت تفنگ در لحظه کشيدن ماشه و يا خارج شدن ديد تير انداز از محور لوله است.در مورد پيشگيری اخرين توصيه اين است که:ميزان پيشگيری لازم را تخمين زده انرا ۲ برابر کرده ،حرکت تفنگ را متوقف نکرده و ماشه را بچکانيد و باز هم حرکت تفنگ را ادامه دهيد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1385/12/17ساعت 0:1  توسط بنده خدا  |  نظر بدهید

معرفی سلاح پنج تیر پران

پنج‌تیر پران سلاحی است که قابلیت شلیک ۵ عدد گلوله به صورت نیمه خودکار را دارا میباشد. کالیبر آن ۱۲ میلیمتر و ساخت کشورهای امریکا و انگلیس است.

Automatoc shutgun پنج تیر : شات گان یا تفنگ ساچمه زنی که فشنگهای ان پشت سر هم ودر خشاب لوله ای شکلی در زیر لوله واقع شده پران : -با تشدید راء-اسلحه ای که پوکه را پرت می کند. شات گان یا تفنگ ساچمه زنی اتوماتیک که با فشار مستقیم گاز باروت (واکنش نیروی شلیک تیر به سمت عقب) گلنگدن را حرکت داده و پوکه کش متصل به گلنگدن پوکه رابه بیرون پرتاب می کند وگلنگدن در برگشت تیر دیگری را از خشاب به جان لوله منتقل می نماید. در ایران در اصطلاح شکارچیان (عوام) دو نوع پنج تیر وجود دارد پران و دستکش. پران که همان نوع اتوماتیک باشد و دستکش به اصطلاح به نوع و مکانیسم Pistone Action گفته می شود که گلنگدن-که در زیر لوله واقع شده- با دست تیر انداز حرکت داده می شود. البته هردو نمونه پوکه را پرت میکنند و اصطلاح پران (پرت کننده) در مورد دولولهایی که دارای این سیستم می باشند هم ذکر میگردد.واژه پران هیچ چیز را غیر از پرتاب پوکه به بیرون بدون دخالت دست تیر انداز را گواهی نمی دهد.
بهترین سازندگان Benelli, Browning, Remington, Winchester, Bretta هستند معروف ترین پران ها از کشور بلژیک می باشد. در ایران قیمت تفنگ پران از 25 میلون تا 7 میلیون است. ترکیه نیز تفنگ های زیادی به بازار ارایه کرده ولی بیشتر آنها نامرغوب می باشند. گفتن کلمه ی 5تیرپران سه نوع، است دستی ، نیمه خودکار و تمام خودکار. بیشتر پران ها ته پر می باشند.پران ها به چند دسته تقسیم میشوند:دو تیر پران، پنج تیر پران، هفت تیر پران، هشت تیر پران، ده تیر پران. مهروف ترین پران دستکش مربوط به کارخانه ی وینچستر می باشد. تفنگ پران برای افرادی که سریع تیر اندازی می کنند بسیار ایدال می باشد ولی برای افراد تازه کار مفید نیست زیرا امنیت بالایی ندار. تفنگ پران تمام خودکار زیاد وارد بازار ایران نشده و قیمت بسیار بالایی دارد.
 
 

انواع سلاحهای خارجی ساچمه زنی

تفنگ ساچمه زني Benelli M1 سوپر 90 ، ساخت ايتاليا »

اين سلاح ، يكي از بهترين سلاح هاي ساچمه زني حال حاضر مي باشد. اين سلاح از فشار گاز باروت و اينرسي آلات متحرك براي فشنگ گذاري استفاده مي كند. اين سيستم بسيار قابل اعتماد مي باشد و در دهه 80 ميلادي توسط كارخانه Benelli ابداع شده است. اين سيستم از گلنگدن چرخشي بهره مي گيرد كه داراي 2 زبانه است و در بدنه سلاح چفت مي شود. گلنگدن ، درون حمال گلنگدن قرار گرفته و توسط يك پين در جاي خود محكم مي شود. فنر اينرسي ، بين گلنگدن و پيشاني جنگي قرار دارد. ولي فنر ارتجاع ، درون قنداق جاسازي شده و درواقع نيروي جلوبرنده را به گلنگدن وارد مي كند. وقتي سلاح پر است ، زبانه هاي گلنگدن به بدنه سلاح چفت شده و لوله سلاح را به گلنگدن قفل مي كنند. فنر اينرسي كه هم به پيشاني جنگي و هم به بدنه گلنگدن فشار وارد مي كند ، پيشاني جنگي را در راستاي بدنه گلنگدن (به سمت جلو) نگه مي دارد.

وقتي سلاح شليك مي شود به سمت عقب لگد مي زند. در اين حالت به خاطر اينرسي ، بدنه گلنگدن در برابر حركت اوليه مقاومت مي كند. بنابراين سر گلنگدن كه به لوله چفت شده است به عقب هل داده شده و باعث ارتجاع فنر اينرسي مي شود. در اين زمان گلنگدن چرخيده و از حالت قفل آزاد مي شود. اكنون فشار لوله ، سر گلنگدن را به عقب هل مي دهد و اين كار باعث فشردن بدنه گلنگدن به فنر ارتجاع مي شود. با برگشتن اجزاء گلنگدن به جاي خود ، فشار فنر اينرسي باعث هل دادن بدنه گلنگدن به عقب و چرخش و قفل مجدد سر گلنگدن به لوله مي شود. اين سيستم اگرچه كمي پيچيده است ، ولي داراي قطعات متحرك كمتري مي باشد كه اين باعث بالا رفتن ضريب اطمينان به سلاح مي شود. بدنه سلاح از آلياژ آلومينيوم و قنداق آن از جنس پلاستيك ساخته شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۲۶ساعت   توسط هامون درویشی  | 

تفنگ 2

تفنگ ساچمه زني Sayga-12 ساخت روسيه »

اين سلاح ساچمه زني ، توسط كارخانه ايزماش روسيه ساخته شده و در طراحي آن ، از شكلكلي AK-47 استفاده شده است. مكانيزم اين سلاح از نوع پيستون گازي كورس بلند و گلنگدن چرخشي با دو زبانه است. خانواده سلاح هاي ساچمه زني Sayga ، شامل انواع كاليبرهاي 410 ، 20 و 12 مگنوم مي شود. هركدام از اين سلاح ها ، در سه نوع لوله بلند و قنداق ثابت ، لوله بلند و قنداق تاشو ، قنداق پلاستيكي مدل AK-74M و مدل AK-74M با قنداق تاشو و لوله كوتاه ساخته مي شوند. مدل هاي كاليبر 410 و 20 اين سلاح ، بيشتر به عنوان سلاح دفاع شخصي درون شهري بكار مي روند. مدل K-410 اين سلاح با داشتن مگسك ، روپوش لوله ، قنداق و شعله پوش مخصوص ، ظاهري كاملآ مشابه سلاح AK-74M دارد.

سلاح ساچمه زني Sayga-12

برگه ناظم آتش اين سلاح ، داراي دو حالت ضامن و تك تير مي باشد. همچنين بدنه و لوله سلاح ، با گلوله هاي كاليبر 12 و بزرگتر هماهنگ شده اند. ظرفيت خشاب پلاستيكي اين سلاح ، 5 تا 8 گلوله است. رگولاتور گاز (تنظيم كننده ميزان بازگشت گاز باروت براي مسلح شدن مجدد سلاح) اين سلاح ، قابليت تنظيم براي شليك كاليبرهاي استاندارد و مگنوم را دارد. اين امر باعث شده تا سلاح قادر به شليك گلوله هاي 3 اينچي مگنوم و 4/23 استاندارد باشد. مگسك جلويي مدل AK-47 ، جاي خود را به شيار مخصوصي داده كه بالاي روپوش سلاح جاسازي شده است. همچنين مي توان دوربين هاي مختلف يا دستگاه نشانه روي ليزري را روي آن نصب كرد. سر لوله سلاح ، طوري رزوه شده است تا بتوان انواع جك را به آن وصل كرد. روپوش لوله ، قبضه تپانچه اي و قنداق تاشوي اين سلاح ، از جنس پلاستيك سياه ساخته شده است. مدل هاي درون شهري اين سلاح ، به زائده اي مجهز شده اند كه در هنگام تاشدن قنداق ، مكانيزم آتش را قفل مي كند. عملكرد اين سلاح ، در حد قابل قبولي است.
مشخصات فني:
كاليبر: 12 ساچمه زني
طول مخزن: 76 ميليمتر
طول سلاح: با قنداق باز 910 ميليمتر ، با قنداق بسته 670 ميليمتر
طول لوله: 430 ميليمتر
وزن:5/3 كيلوگرم
ظرفين خشاب: 5 و 8 تير


سلاح ساچمه زني Jakhammer MK3A1 »

اين سلاح در سال1984 توسط مبتكر سوئدي تبار ساكن امريكا ، يعني آقاي جان اندرسن طراحي و ساخته شد. اين سلاح بين سال هاي 1984 تا 1990 ، مورد بازنگري ها و بهينه سازي هاي متعددي قرار گرفت. ولي هيچ گروه خاصي تاكنون خواهان خريداري اين سلاح در مقياس انبوه نبوده است. تنها تعداد كمي از اين سلاح ، آن هم به صورت مدل هاي اوليه ساخته شده كه از اين تعداد كم ، 2 قبضه به صورت تمام اتوماتيك هستند. اين سلاح داراي جلوه خاصي است كه هر شخص علاقمند به سلاح را به سوي خود جذب مي كند. اين سلاح ساچمه زني ، تنها سلاح ساچمه زني تمام اتوماتيك موجود در جهان است. عملكرد اين سلاح نيز همانند نام آن عجيب و البته جالب است.

سلاح ساچمه زني Jakhammer MK3A1

مكانيزم گاز اين سلاح ، از دو قسمت اصلي تشكيل شده است. سيلندر گاز كه درواقع دور لوله قرار گرفته و پيستون گاز كه دقيقآ جلوي دريچه خروج گاز قرار گرفته است. وقتي سلاح شليك مي شود ، گاز باروت وارد سيلندر شده و لوله سلاح و پيستون گاز را به جلو هل مي دهد. اين حركت خلاف حركت فنر ارتجاع است كه دور لوله و جلوي پيستون گاز قرار گرفته است. وقتي لوله سلاح به جلو رانده مي شود ، ابتدا تماس خود با توپي و گلوله شليك شده را از دست داده و سپس خاري را كه لوله و سيستم تغذيه و آتش را به هم وصل مي كند فعال مي شود. اين خار ، با سطح بيروني توپي چرخنده كه به شكل دندانه دار در آمده در تماس است و هرگاه كه به جلو رانده مي شود ، باعث چرخش 12 درجه اي توپي در جهت عقربه هاي ساعت مي گردد. خار در هنگام بازگشت به جاي خود ، باعث يك چرخش 12 درجه اي ديگر مي شود كه اين كار به نوبه خود ، باعث قرار گرفتن فشنگ جديد در امتداد لوله مي شود.
در آخرين مرحله از اين فرايند ، لوله سلاح به عقب برگشته و با فشنگ جديد در انتها چفت مي شود. در اين لحظه ، خار ذكر شده كه وظيفه چرخاندن توپي را دارد ، در جاي خود آماده چرخاندن مجدد توپي در صورت شليك مجدد سلاح است و چنانچه ماشه سلاح در حالت كشيده نگه داشته شود ، اين رويه ادامه پيدا خواهد كرد و سلاح به صورت اتوماتيك ، تا آخرين گلوله شليك خواهد كرد. گونه اي از اين توپي را مي توان بدون قرار دادن فشنگ پر كرد. بدين صورت كه سوراخ هاي قرارگيري فشنگ را پس از مسدود كردن انتهاي آن ، از باروت پر كرده و گلوله مورد نظر را درون آن قرار مي دهند. سپس قسمت جلويي سوراخ را با پلاستيك مخصوص ، مهر و موم مي كنند.

سلاح ساچمه زني Jakhammer MK3A1

براي مسلح كردن اين سلاح بايد روپوش لوله ان را اول به جلو و سپس به عقب حركت دهيد. (برخلاف شاتگان هاي متد اول) براي درآوردن خشاب سلاح ، كافيست ماشه را تا نيمه به عقب كشيده و روپوش لوله را به جلو هل دهيد. اين كار باعث آزاد شدن ضامن خشاب و درآمدن آن خواهد شد. سوزن آتش سلاح ، در قنداق آن جاسازي شده و مي توان آن را به صورت دستي ، فعال يا غيرفعال كرد. لوله اين سلاح ، براحتي تعويض مي شود. براي اين كار ، روپوش لوله و فنر ارتجاع را در آورده و لوله سلاح را 90 درجه بچرخانيد تا از خار مخصوص خلاص شود. سپس آن را بيرون بكشيد. لوله جديد را در محل خود وارد كرده و 90 درجه بچرخانيد تا با خار مخصوص درگير شود و سپس روپوش لوله و فنر ارتجاع را در جاي خود نصب كنيد. مگسك سلاح ، درون دستگيره حمل سلاح جاسازي شده است.
در مورد نام اين سلاح جالب است بدانيد Jakhammer ، نوعي چكش مستعمل در قرون وسطي بوده كه سر جادوگران و كافران را با آن خرد مي كردند!!!


معرفي سلاح وينچستر »

اين سلاح ساخت کارخانه «ترايسل» بوده و نحوه کارکرد آن ، مانند تفنگ هاي غرب وحشي و لوله تفنگ هشت خاني است که به راستي یک تفنگ کابوي مي باشد. مدل 94 اين سلاح ، با قنداقي از چوب گردوي آمريکايي بسيار راحت و خوش دست ساخته شده است. طول آن 20 اينچ و شکل آن به صورت 8 ضلعي مي باشد. کاليبرهاي ۳۷۵/۰ مگنوم ، ۴۴/۰ رمينگتون مگنوم و 0/45 کلت در اختيار شما قرار دارند و انتخاب هر يک از آنها به عهده شماست. قنداق با طراحي عالي و دستگيره خوش دست به همراه طرح کلاسيک آن به جذابيت اين سلاح مي افزايد. خشاب آن ظرفيت 11 فشنگ را دارد و روزنه ديد عقب آن قابل تنظيم مي باشد.

سلاح وينچستر

سلاح «وينچستر 94 اکتاگون» ، بهترين انتخاب براي آناني است که خواهان اسلحه اي راحت و خوش دست با طرحي سنتي هستند.


انواع و اقسام تفنگهای شکاری

آشنائی با سلاح های شکاری :

  • هشدار: استفاده از سلاحهای گرم یک ملاحظه اساسی نیاز دارد و آن رعایت جوانب ایمنی است. اولین اشتباه در استفاده از سلاحهای آتشین، می تواند آخرین اشتباه باشد. اگر چه بعضی از بررسیها نشان داده است که حوادث رخ داده در عرصه های مرتبط با سلاح همچون شکار و تیراندازی در مقایسه با بسیاری از ورزشها و فعالیتهای بظاهر بیخطر، به لحاظ آماری و بطور نسبی، کمترین فراوانی و کمترین تلفات را داشته است لیکن بطور بالقوه احتمال وقوع خطرات جانی در ارتباط با سلاح  زیاد است. البته شاید دلیل کمی حوادث و تلفات در مورد فعالیتهای مرتبط با سلاح، رعایت و دقت دارندگان سلاح باشد. هیچوقت نباید به سلاح اعتماد کرد. همیشه سلاحهای بظاهر خالی و بی خطر موجب وقوع حوادث تاسف بار بوده است. بنابراین هر وقت سلاحی را به دست می گیرید ابتدا و قبل از هر چیز از خالی بودن آن اطمینان پیدا کنید.
  • در این مطلب به سلاحهای آتشین (Firearms) و به اصطلاح گرم می پردازیم. به عبارت دیگر سلاحهای دیگری نیز برای شکار مورد استفاده قرار می گیرند مثل تیرو کمان یا نیزه که مورد بحث ما نیست.
  • در این مطلب فقط به تفنگهای شکاری که در ایران قابل استفاده هستند می پردازیم. تپانچه ها (Handguns) و سلاحهای نظامی مورد نظر نیستند. البته توضیح خواهم داد که برخی از تفنگها هم هستند که با وجود آزادی خرید و فروش، مجوز شکار ندارند.
  • در اینجا به سلاحهای قدیمی یعنی تفنگهای سرپر (Muzzle Loader) اشاره نمی شود و فقط تفنگهای ته پر (Breach Loader) بررسی می شوند. در گذشته که فشنگ بصورت امروزی مرسوم نشده بود، باروت و گلوله از سر لوله داخل لوله ریخته می شد و با سنبه فشرده می شد و در ابتدای لوله هم چاشنی یا سنگ چخماق از طریق سوراخ کوچکی، باروت را منفجر می کرد. به این نوع سلاحها سرپر می گفتند. امروزه در سلاحها از فشنگ استفاده می شود که فشنگ در ابتدای لوله قرار داده شده و در آنجا مهار می شود. با مکانیزمهای مختلفی، چاشنی انتهای فشنگ منفجر شده و باروت را منفجر کرده و گلوله یا ساچمه ها را پرتاب می کند.
  • مسلم آنکه اطلاعات ارائه شده، بعضا از منابع داخلی و عمدتا از منابع خارجی استفاده شده است. البته سعی شده است مطالب به نحوی ارائه شود که با شرایط کشورمان متناسب باشد. همچنین تصاویر مورد استفاده، از طریق اینترنت و از منابع خارجی تهیه شده است.

 

انواع تفنگهای شکاری

اگر از تعریف تفنگ که عموما با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که بطور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد: تفنگ گلوله زنی (Rifle) و تفنگ ساچمه زنی (Shotgun). تفنگهای گلوله زنی برای پرتاب یک عدد گلوله(Bullet) سربی که عمدتا دارای روکش برنجی یا مسی هستند به کار می رود و تفنگهای ساچمه زنی برای پرتاب تعدادی ساچمه (Shot) سربی بکار گرفته می شوند. بدین ترتیب سلاحهای گلوله زنی دقیق و در عین حال مخربتر از تفنگهای ساچمه زنی هستند. از طرف دیگر تفنگهای ساچمه زنی نیاز به هدف گیری دقیق ندارند و لذا با این نوع تفنگها می توان اهداف متحرک را بهتر مورد هدف قرار داد، با این حال برد مفید این سلاحها بسیار کمتر از سلاحهای گلوله زنی هستند.

ذکر این نکته ضروری است که بعضی از افراد تفنگهای بادی را تفنگ ساچمه زنی می نامند. در واقع این دو از یکدیگر متمایز هستند. اگرچه تفنگهای بادی هم نوعی ساچمه سربی پرتاب می کنند اما از آنجا که انرژی آنها از هوای فشرده تامین می شود لذا به آنها تفنگ بادی گفته می شود (Air Rifle).

 

در جدول زیر مقایسه ای بین دو نوع تفنگ گلوله زنی و ساچمه زنی از جهات مختلف انجام شده است.

شرح

تفنگ گلوله زني

تفنگ ساچمه زني

تعدادگلوله در هر شلیک

یک گلوله

از يک (تک گلوله) تا صدها ساچمه

محل اصابت

یک نقطه

یک صفحه

تخریب

مخرب تا مسافتهاي نسبتا دور

مخرب در مسافتهاي نزديک تا متوسط (برحسب بزرگي ساچمه ها)

نشانه روی

نشانه روي دقيق

نشانه روي ويژه

وضعیت خان (Rifle) (شیارهای پیچشی در داخل لوله برای هدایت بهتر گلوله)

داراي خان

عمدتا بدون خان. البته انواع جديدي توليد شده است که داراي خان است و براي شليک گلوله های غلاف دار (Sabot) ساخته شده است و بنابراين شايد بهتر است آنها را به عنوان سلاحهاي گلوله زني طبقه بندی کنیم.

حیوانات مورد شکار

پستانداران

پرندگان

قطر داخلی لوله

کالیبر (Caliber)

نمره یا مقیاس (Gauge)

جنس پوکه فشنگ

فلزی (برنج)

پلاستیک و برنج

جنس گلوله

عمدتا سرب با روکش برنجی یا مسی

در مواردی آهن و در عمده موارد سرب که بندرت دارای روکش مسی یا نیکلی است

 

کاليبر و نمره در سلاحهاي گلوله زني و ساچمه زني

قطر داخلی لوله در تفنگهای گلوله زنی و ساچمه زنی دارای تنوع زیادی است.

قطر داخلی لوله در تفنگهای گلوله زنی را کالیبر (Caliber) می گویند که برحسب میلیمتر یا اینچ بیان می شود. تنوع کالیبر در تفنگهای گلوله زنی بسیار زیاد است. البته عدد یک کالیبر صرفا به قطر داخلی لوله تفنگ اشاره نمی کند بلکه فشنگ مورد استفاده در هر کالیبری از نظر ویژگیها و اندازه های پوکه، منحصر به فرد است.

قطر داخلی لوله تفنگهای ساچمه زنی را نمره یا مقیاس (Gauge) می گویند و واحد خاصی ندارد. لوله تفنگهای ساچمه زنی در نمره های مختلف از قبیل 10، 12، 16، 20، 28، و 410 عرضه می شود. این مقیاس دارای تعریف خاصی است. بنابراین تعریف، قطر داخلی لوله تفنگ ساچمه زنی در یک مقیاس معین برابر است با قطر همان تعداد گلوله سربی به نحوی که وزن آن تعداد گلوله سربی معادل یک پوند باشد. مثلا قطر داخلی لوله تفنگ نمره 12 معادل قطر یک عدد گلوله سربی است که وزنی معادل یک دوازدهم پوند داشته باشد (هر پوند معادل ۴۵۳گرم است). این قاعده در مورد تفنگ ساچمه زنی نمره 410 صادق نبوده و قطر داخلی لوله این تفنگ 410 هزارم اینچ است.  بنابراین هر چه نمره یک تفنگ کوچکتر می شود، قطر داخلی لوله آن بزرگتر می شود. یعنی نمره 10 بزرگتر از نمره 12 است. متداولترین نمره در تفنگهای ساچمه زنی نمره 12 است. برعکس تفنگهای گلوله زنی، در تفنگهای ساچمه زنی تنوع زیادی از نظر طول فشنگ مشاهده نمی شود. معمولا پوکه این فشنگها در سه اندازه 70 میلیمتر (دو و سه چهارم اینچ)، 76 میلیمتر (سه اینچ) و 89 میلیمتر (سه و نیم اینچ) وجود دارد. در پوکه های 76 و 89 میلیمتری مقدار وزنی بیشتری ساچمه وجود دارد که به این نوع فشنگها اصطلاحا مگنوم (Magnum) می گویند.

 

انواع سلاحها از نظر مکانيزم فشنگ گذاري و مسلح شدن

کمرشکن: تفنگهای تک لول و دولولی هستند که برای فشنگ گذاری باید آنها را تا کرد.

چخماقي (Hammer): با بازکردن تفنگ، فشنگ گذاري مي شود و براي مسلح کردن بايد چخماق را عقب کشيد.

کوسه (Hammerless): چکش(ها) در داخل اسلحه جاسازی شده و از بیرون مشاهده نمی شود. با باز کردن سلاح، مسلح مي شود.

گلنگدني (Bolt Action): با زدن گلنگدن يک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح مي شود.

دستکش یا پمپی (Pomp Action): با کشيدن دسته ای که زیر لوله سلاح قرار دارد، يک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح مي شود.

اهرمي (Lever Action): با کشيدن اهرمی که زیر اسلحه و نزدیک ماشه قرار دارد، يک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح مي شود.

نيمه خودکار (Semi Automatic): فقط یکبار گلنگدن کشیده شده و بدین ترتیب یک فشنگ داخل لوله می شود و همزمان تفنگ مسلح می شود. بعد از هربار شلیک پوکه خالی به بیرون پرتاب شده و یک فشنگ دیگر در لوله قرار می گیرد و همزمان تفنگ مسلح شده و آماده شلیک بعدی می شود. تفاوت آن با تفنگهای خودکار (Automatic) این است که لازم است برای هر شلیک یک بار ماشه را چکاند و سلاح بصورت مسلسل عمل نمی کند. اصولا در شکار، از سلاحهای خودکار (مسلسل) استفاده نمی شود.

 

انواع سلاحها از نظر خزانه فشنگ

بدون خزانه فشنگ: فشنگ مستقيما داخل لوله سلاح قرار داده مي شود. در تفنگهای کمرشکن.

با خزانه فشنگ ثابت: عمدتا در تفنگهای گلنگدنی. مخزن فشنگ در زیر گلنگدن کار گذاشته شده و از بالا فشنگ داخل خزانه می شود.

با خزانه فشنگ متحرک (خشاب) (Magazine): عمدتا در تفنگهای گلوله زنی بخصوص نوع خفیف. تعدادی فشنگ در خشاب قرار داده شده و سپس خشاب از زیر تفنگ داخل می شود.

خزانه فشنگ لوله اي (Tube Magazine): در برخی از کالیبرهای تفنگهای گلوله زنی مثل خفیف و در تعدادی از تفنگهای ساچمه زنی بخصوص از نوع دستکش و اهرمی. فشنگ گذاری معمولا از زیر تفنگ به داخل لوله ای که حکم خزانه فشنگ را دارد و در زیر لوله و به موازات آن کار گذاشته شده است، انجام می گیرد.

 

انواع سلاحها از نظر تعداد لوله

تک لول (Single Barrel): عمده سلاحهای گلوله زنی و تعدادی از سلاحهای ساچمه زنی دارای یک لوله هستند.

دولول (Double Barrel): معدودی از سلاحهای گلوله زنی و بسیاری از سلاحهای ساچمه زنی دارای دو لوله هستند. در برخی از تفنگها یکی از لوله ها گلوله زنی و یکی دیگر ساچمه زنی است. سلاحهای دولول در دو شکل دولول کنارهم (Side by Side) و دولول روی هم (Over/Under) وجود دارند.

چندلول: عمدتا سه لول و در مواردی چهار لول هم مشاهده می شود. البته بیشتر در سلاحهای قدیمی دیده می شود. عمدتا ترکیبی از گلوله زنی و ساچمه زنی هستند.

 

انواع سلاحها از نظر ظرفيت تعداد شليک

تک گلوله در تفنگهای تک لول (Single Shot)

چند گلوله متناسب با تعداد لوله های تفنگ

چند گلوله در تفنگهای تک لول با توجه به ظرفيت خزانه فشنگ

 

 

فشنگ سلاحهاي گلوله زني و ساچمه زني

گلوله زني: معمولي

ساچمه زني: ساچمه ای Shot، چهارپاره Buck Shot، تک گلوله Slug، زابوتSabot

 

 

قوانین استفاده از تفنگهای شکاری  در ایران

در ایران هر فرد دارای 18 سال می تواند سه تفنگ داشته باشد. یک تفنگ گلوله زنی برای شکار پستانداران، یک تفنگ گلوله زنی با کالیبری کوچکتر از 6 میلیمتر برای تمرین تیراندازی (به این نوع سلاحها اصطلاحا خفیف گفته می شود و معروفترین آن کالیبر 22 است) و یک تفنگ ساچمه زنی برای شکار پرنده (البته اقلیتهای دینی می توانند برای شکار برخی از حیوانات دیگری مثل گراز و خرگوش با تفنگ ساچمه زنی نیز پروانه شکاردریافت کنند). برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت مجوز سلاحهای شکاری به مطلب مصاحبه با معاونت محترم اسلحه ومهمات ارتش جمهوري اسلامی در وبلاگ آشنایی با انواع سلاح، مراجعه فرمایید.

 

شایان ذکر است صدور مجوز نگهداری و حمل سلاح به عهده نیروهای نظامی و صدور مجوز شکار با تفنگهای شکاری به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است. براساس قوانين ايران، به تفنگهایی که کاليبر آنها کوچکتر از 6 ميليمتر باشد، پروانه شکار داده نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت پروانه شکار به سایت سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه فرمایید.

 

 

 

 

اثر ساچمه ها ناشی از يک بار شلیک تفنگ ساچمه زنی (Pattern)

 

 

اثر گلوله ها  ناشی از چند بار شلیک تفنگ گلوله زنی (Group)

 

 

گلوله زنی / گلنگدنی / تک لول / خزانه ثابت

 

گلوله زنی / اهرمی / تک لول / خزانه لوله ای

 

ساچمه زنی / کمرشکن / تک لول / چخماقی

 

 

ساچمه زنی / کمرشکن / دولول روی هم / کوسه

 

ساچمه زنی / کمرشکن / دولول کنار هم / کوسه

 

ساچمه زنی / کمرشکن / دولول کنار هم / چخماقی

 

 

ساچمه زنی / دستکش / تک لول / خزانه لوله ای

 

ساچمه زنی / نیمه خودکار / تک لول / خزانه لوله ای

 

ساچمه زنی / کمرشکن / سه لول / کوسه

 

فشنگ گلوله زنی

 

فشنگ ساچمه زنی در انواع مختلف

 

طول پوکه در فشنگهای ساچمه زنی قبل و بعد از شلیک

 

 

تک گلوله غلاف دار ( زابوت) برای تفنگهای ساچمه زنی خان دار


انواع تفنگهای غیر حرفه ای

انواع تفنگهای ویژه شکار و ... (غیر حرفه ای )

تفنگهاي دستكش

در حاليكه وينچستر ،ساوج ومارلين در زمينه ساخت تفنگهاي اهرمي فعالند،رمينگتون در واقع انحصار ساخت وتوليد تفنگهاي دستكش را در اختيار دارد.امكان مسلح كردن سريع اين تفنگ پس از تير اندازي هرفشنگ،تير اندازي پياپي سريع را مسير مي سازد.در اين تفنگ دست نگهدارنده قبضه ،پس از هر تير اندازي در جاي خود ثابت مي ماند وتير انداز با دستي كه پيش قبضه را نگه داشته ،آنرا به عقب كشيده وسپس به جلو مي راند وبا همين عمل ساده وسريع ،پوكه فشنگ تير اندازي شده را  خارج و فشنگ جديدي را به جان لوله وارد كرده وتفنگ را براي تير اندازي بعدي آماده مي سازد.

 

اين نوع تفنگ از نظر سرعت نواخت تير،بعد از تفنگهاي نيمه خودكار سريعترين نوع تفنگهاي اين گروه هستند.


تفنگ گلنگدني چند فشنگه

          

در ابتداي عرضه اينگونه تفنگها به بازار ،بسيار از تير اندازان تركيب اين تفنگها را تركيبي نا متجانس مي دانستند،زيرا تير اندازي با تفنگ ساچمه زني تداعي كننده ((سرعت عمل)) است.حال آنكه تفنگ گلنگدني در مقايسه با تفنگ دستكش يا نيمه خودكار ،بسيار كند كار مي كند .ليكن اين تفنگها كه معمولا با خشاب سه فشنگه تغذيه مي شوند،به دليل ارزاني قيمت در مقايسه با تفنگ هاي دستكش يا نيمه خودكار ، برتري نسبي در مقايسه با تفنگهاي تك تير وموثر بودن در كار برد هاي ويژه مانند تير اندازي تك گلوله به شكار بزرگ ،با گذشت زمان جاي خود را در بازار گشودند وخلا  بين تك تير ودستكش يا نيمه خودكار را پر كردند.

به نظر كارشناسان اين نمونه تفنگ ها مناسبترين وارزان ترين نوع تفنگ ((تك گلوله )) زني محسوب مي شوند.                                          

                                       سلاح گلوله زنی نخجير ۳ ساخت سازمان صنايع دفاع ايران


تفنگ دو لول

تفنگ دو لول :

از قديميترين انواع ساچمه زني است وگر چه نوع دو لول  ((رويهم))  تنها در چند دهه اخير به بازار عرضه شده است،با اين حال هر دو ،در انواع كاليبر و تركيب كاليبر هاي ساچمه زني وگلوله زني ساخته شده اند . مادامي كه شكار پرنده مورد نظر شكارچي باشد ،تفنگ دو لول به ويژه نوع((رويهم)) آن بهترين نوع ساچمه زني است.

ليكن چنانچه كار برد هاي ديگري در نظر باشد ،به دليل محدوديت ظرفيت فشنگ ومشكل نصب دوربين ،بايد به ساير انواع ، مانند گلنگدني ،دستگش يا نيمه خودكار روي آورد .  

 فشنگهای ساچمه زنی

  تفنگهاي ساچمه زني يك لول:             

انواع يك لول عبارتند از يك لول كمر شكن ،گلنگدني تك تير، گلنگدني

امروزه تنوع مجموعه تفنگهاي گلوله زني گلنگدني،شگفت انگيز است وچنانچه امكان دسترسي به انواع آن باشد ،انتخاب تفنگ مناسب ،كاري مشكل خواهد بود .تنوع كاليبر تفنگهاي گلنگدني به تنهايي از مجموع كاليبر انواع ديگر بيشتر است.

 

    دستگاه پرتاب بشقاب  


 

تفنگهاي ساچمه زني دستكش يا نيمه خودكار                                                                                                                                                      

در مورد سرعت يا نواخت تير اينگونه تفنگها ، همان حقايق در مورد تفنگ هاي ساچمه زني دستكش يا نيمه خودكار نيز صادق بوده ونيازي به بحث اضافي نيست.

طبيعتا تير اندازاني كه از تفنگهاي گلوله زني دستكش يا نيمه خودكار استفاده مي كنند به دليل آشنايي وعادتي كه به اين مكانيسم دارند ،تفنگ ساچمه زني خود را نيز از همان نوع انتخاب خواهند كرد.بايد گفت كه عده كثيري از شكارچيان مكانيسم نيمه خود كار را نه تنها به دليل نواخت سريع تير ،بلكه بدليل كاهش لگد محسوس آن ،مكانيسم ها ترجيح مي دهند.

حسن ديگر تفنگ هاي دستكش يا نيمه خود كار ، سهولت نصب((چوك سر لوله))يا ((سر لوله خاندار)) بر روي آنها وسهولت تعويض لوله هاي اضافي خاندار يا بي خان ،مي باشد.قابليت انعطاف ،سرعت يكنواخت تير وظرفيت زياد خزانه فشنگ،اين دو نوع تفنگ را((همه كاره)) ومحبوب شكارچيان كرده است.

                                         

تفنگ ساچمه زني متناسب                                                                                            

در مبحث مربوط به قنداق تفنگ اهميت بيش از حد متناسب بودن قنداق با ويژگي جسمي تير اندازي ،به ويژه در تير اندازي با تفنگ ساچمه زني(هوازني) بيان شد. تفنگ متناسب، تفنگي است كه به راحتي ورواني به روي دست بيايد،قنداقش خود به خود در روي شانه تير انداز قرار مي گيرد،گونه تير انداز روي شانه قنداق جا بگيرد وچشم وي بي هيچ تلاشي در امتداد لوله (لوله هاي ) تفنگ قرار بگيرد.

چنانچه تفنگي را كه براي اولين بار آزمايش مي كنيد واجد چنين ويژگي هايي باشد ،آن تفنگ متناسب با ساختار جسمي شما است وگرنه يا بايد اندازه وشكل قنداقش را تغيير داد تا با ويژگي هاي بدني شما متناسب شود يا به فكر تفنگ ديگري باشيد.

در كشور هاي غربي كه خريدار مي تواند به فروشگاه هاي مختلف برود ودر هر فروشگاهي كه تا فروشنده اميدوار باشد كه خريدار قصد خريد دارد ،تفنگهاي مختلف را آزمايش كند وحتي با تفنگي كه تقريبا پسنديده است چند تير بيندازد ،يافتن تفنگ متناسب مشكل بزرگي نيست وبا سر كشيدن وپرسه زدن در چند فروشگاه وآزمايش تفنگ مختلف ،هر كس سر انجام مي تواند تفنگ متناسب خود را بيابد.

در كشور ما وضع چنين نيست به دليل كمي عرضه وبالا بودن تقاضا ،معمولا شكارچي حق انتخاب ندارد ومجبور است تفنگي كه براي فروش عرضه شده به هر تقدير ،خريداري كند .در اين شرايط به احتمال بيش از 50 درصد ،تفنگ خريداري شده با ويژگيهاي بدني خريدار كاملا هم آهنگ نيست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1385/12/16ساعت 23:24  توسط بنده خدا  |  نظر بدهید

مصاحبه با رئیس اسلحه و مهمات ارتش به نقل از سایت ایران شکار

مصاحبه با معاونت محترم اسلحه ومهمات ارتش جمهوري اسلامی :

بنا به درخواست تعداد بي شماري از خوانندگان گرامي در خصوص قوانين دريافت مجوز حمل سلاح ونگهداري آن با هماهنگي دفتر معاونت محترم اسلحه ومهمات مصاحبه اي با جناب سرهنگ تاجيك داشتيم.

در همان ابتداي ورود با برخوردگرم وصميمانه معاونت محترم اسلحه ومهمات روبرو شديم.دفتري آراسته ومحيطي كه به انسان آرامش مي بخشيد. با تمام مشغله هاي بسيار زياد ايشان با روي گشاده پذيراي ما شدند وبه سئولات ما پاسخ گفتند وبا اشراف كامل از پست خود وماموريت محوله به ايشان مواردي را در خصوص پاره اي ديگر از مسائل حمل سلاح بيان نمودند.

در ابتدا از ايشان پرسيديم:                                                                  

شرايط احراز صلاحيت براي صدور پروانه حمل ونگهداري سلاح چيست؟

جناب سرهنگ فرمودند: بر خلاف سالهاي قبل از انقلاب اسلامي كه شرايط دريافت پروانه حمل ونگهداري سلاح فقط براي افراد خاص با موقعيتهاي بالاي اجرائي ويا مالي وجود داشت.امروز شرايط دريافت پروانه حمل ونگهداري سهل تر شده وتمام مردم در صورت داشتن صلاحيت مساوي هستند البته اين به معني آشفتگي ويا عدم كنترل ونظارت كافي از سوي معاونت اسلحه ومهمات نمي باشد.

لطفا بفرماييد بر طبق مقررات هر فرد ايراني چه تعداد سلاح وبا چه كاليبري مي توان داشته باشد؟

بر طبق مقررات جمهوري اسلامي ايران هر فرد كه تابعيت ايراني داشته باشد و مراحل احراز سلامت اخلاقي ،جسمي ،روحي وهويت اجتماعي را طي نمايد مي تواند همزمان مجوز حمل سه قبضه سلاح شكاري (يك قبضه گلوله زني،يك قبضه ساچمه زني،يك قبضه خفيف كاليبر 22 ) را داشته باشد.

همچنين در خصوص صدور پروانه حمل سلاح هيچ گونه تفاوتي بين آقايان وخانم ها وجود ندارد ،با اين صورت كه خانمها هم مي توانند جهت كسب پروانه حمل ونگهداري سلاح اقدام نمايند .جهت كسب پروانه حمل سلاح مراحل زير بايد طي شود:

1-مراجعه به فروشگاه هاي مجاز خريد وفروش سلاح و يا خريد سلاح داراي مجوز

2-پر كردن فرم پرسشنامه احراز هويت اجتماعي

3-پر كردن فرم معرف يا ضامن خوشنام يا معتبر بنا به تشخيص نيروي انتظامي محل سكونت متقاضي وتاييد آن

4-شش قطعه عكس 4*3

5-كپي شناسنامه به همراه اصل آن جهت تطبيق

6-ارائه كد ملي

جناب سرهنگ لطفا بفرماييد آيا در خصوص كسب مجوز حمل سلاح گلوله زني با ساير تفنگها تفاوتي وجود دارد؟

خير، بر خلاف تصور عمومي شرايط دريافت اين نوع سلاح هيچ گونه تفاوتي با ساير سلاح ها ندارد.

آيا براي دريافت حمل ونگهداري سلاح حتما بايد به اداره مركزي در تهران مراجعه شود يا خير؟

براي كسب مجوز حمل سلاح نزديك به 80 شعبه در سراسر كشور داير شده است كه در تمامي مراكز استانها وساير شهرستانها ي بزرگ تابعه آن فعال باشند .اما در بعضي مناطق مثل شمال كشور واستان فارس به دليل شرايط اقليمي وفرهنگ بيشترين تراكم وتقاضا وجود دارد.

قبلا فرموديد كه صلاحيت جسمي وروحي فرد متقاضي نيز بايد اثابت برسد،چگونه؟

بعد از طي مراحل مقدماتي وقبل از صدور مجوز روز جهت جلسات تمرين عملي تير اندازي وآزمايش تئوري وعلمي در نظر گرفته شده كه صلاحيت جسمي وروحي فرد هم در اين مراحل بررسي واحراز خواهد شد.پس از طي مراحل گفته شده مجوز فرد متقاضي در تهران يا توسط پست ارسال مي شود ويا مي توانند شخصا به اداره معاونت اسلحه ومهمات مراجعه نمايند در مورد شهرستانها نيز مجوز هاي حمل سلاح توسط پست ارسال مي گردد.اما در مناطقي كه اداره پست پوشش ندارد فرد متاقاضي بايد حضور را جهت دريافت مجوز به معاونت مراجعه نمايد .همچنين طرحهاي جديد در دست تهيه مي باشد تا بتوانيم سرعت صدور پروانه حمل ونگهداري را بيشتر نماييم.طرح اينترنت كه ايجاد شبكه فعال براي مرتبط نمودن تمام شعبات سلاح وفروشندگان مجاز سلاح مي باشد تا ضمن برقراري ارتباط سريع ،انتقال اطلاعات از شهرستانها بوسيله رايانه انجام ومجوز حمل نيز پس از صدور در اسرع وقت توسط پست پيشتاز اعاده مي گردد.

                                    

در هنگام تحويل سلاح چه آموزشهاي ديگري در خصوص نحوه استفاده وحمل ونگهداري سلاح داده مي شود؟

اين آموزشها در حوزه تئوري وعملي مي باشد كه مقررات حمل ،نگهداري ،خريد وفروش وتذكرات مربوط به تخلفاتي كه موجب ابطال جواز مي شود ونيز تيراندازي در ميدان تير آموزش داده وسپس امتحان گرفته مي شود.

اگر فرد متقاضي در اين امتحان قبول نشود چه؟

برابر مقررات براي يك بار ديگر آموزش وآزمون وي تكرار ودر صورت قبول نشدن به وي ابلاغ مي شود تا سلاح را به فرد ثالثي اعاده نمايد.

در شهر بزرگي همچون تهران چند فروشگاه مجاز سلاح وتعمير گاه وجود دارد؟

مراكز مجاز فروش سلاح در كشور حدود 200 مركز مي باشد كه 19 فروشگاه آن در تهران است وتعدادي از آنها نيز تعمير گاه مجاز سلاح مي باشد.

لطفا بفرماييد به چه سلاحي مجاز گفته مي شود؟

هر سلاحي كه نزد مراكز صدور مجوز حمل داراي سابقه باشد مجاز شمرده مي شود در غير اينصورت آن سلاح غير مجاز محسوب مي گردد.

تخلفاتي كه موجب لغو پروانه حمل مي شود چيست؟

در صورت استفاده مجرمانه از سلاح يعني تهديد ،ايجاد رعب ووحشت ،سرقت،قتل وسپردن سلاح بدست فاقد صلاحيت مراتب به دادگاه منعكس وبا حكم قضايي مجوز حمل لغو خواهد شد.

در صورت استفاده از سلاح جهت دفاع از خود چه حكمي دارد؟

تشخيص وصدور حكم در چنين شرايطي بر عهده دادگاه مي باشد .اما بطور كلي سلاح شكاري جهت استفاده در اين نوع موارد به كسي داده نمي شود.

آيا فردي كه تخلف كرده وتخلف وي اثبات شده است وجواز حمل وي باطل شده است اسله خود را نيز از دست مي دهد،به اين معني كه از وي سلب مالكيت خواهد شد؟

خير،سلاح فرد متخلف توقيف شده ومدت 2 ماه به وي فرصت داده مي شود تا سلاح خود را به فردي كه داراي صلاحيت مي باشد ويا فروشگاه مجاز اسلحه بفروشد.

راههاي ورود سلاح به كشور چيست؟ آيا مجوز واردات سلاح به كشور داده مي شود؟

به طور كلي مجوز ورود سلاح هاي شكاري جديد  به كشور صادر نمي شود اما بعضي سلاح هاي موجود از راههاي قانوني وعمدتا مرزي وارد كشور مي شود.

اين سلاح ها  در صورت كشف به دادگاه تحويل مي شودوبنا به حكم دادگاه سلاح غير مجاز مورد نظر به سازمان جمع آوري اموال تمليكي تحويل مي گردد.

با سپاس از جناب عالي در خاتمه بفرماييد افراد شاغل در نيروي مسلح چگونه مي توانند مجوز حمل سلاح شكاري را دريافت كنند؟

صدور مجوز حمل سلاح شكاري براي كاركنان ناجا وسپاه از طريق حفاظت اطلاعات هاي زيربط انجام ونحوه صدور نيز تفاوتي با ساير اقشار ندارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۲۶ساعت   توسط هامون درویشی  | 

 

عید قربان وغدیرخم را به شما ایرانیان تبریک می گویم .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت   توسط هامون درویشی  |